Четверг, июля 09, 2020

З настанням грибного періоду Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради нагадує мешканцям міста правила безпеки при вживанні грибів

 

З початком грибного сезону серед населення починають реєструватися випадки отруєння грибами. В Україні зустрічається близько 80 видів потенційно небезпечних для здоров’я грибів, з них півтора десятки становлять реальну небезпеку для життя. Отрута окремих видів цих грибів настільки небезпечна, що одне плодове тіло може призвести до отруєння із смертельними наслідками декількох людей. Найчастіше смертельні випадки пов’язані з помилковим вживанням замість їстівних та умовно їстівних грибів блідої поганки. Незважаючи на постійне інформування населення про те, як визначати бліду поганку, продовжують фіксуватися випадки її помилкового вживання. Це пов’язане з тим, що поганка може змінювати свої характерні особливості в залежності від умов навколишнього середовища.

Україна відноситься до країн, в яких вживання дикорослих грибів є традиційним. Найбільш небезпечна ця традиція там, де значна частина населення внаслідок урбанізації втратила навики збирання грибів, але зберегла традиції їх вживання. Певне значення також має і погіршення екології, що обумовлено наявністю у грибах підвищеного змісту токсичних елементів. Останнє становить окрему проблему.

При збиранні грибів, навіть при наявності деяких знань та досвіду, завжди необхідно суворо дотримуватись основних правил, щоб запобігти випадкових помилок, які можуть призвести до отруєння.

Як запобігти отруєнню грибами:

 1.  Збирайте у лісі тільки ті гриби, про які ви знаєте, що вони їстівні.
 2.  Гриби, яких ви не знаєте чи в яких ви невпевнені, ніколи не вживайте.
 3.  Ніколи не збирайте тих грибів які на основі ніжки мають кульовидне стовщення, яке оточене оболонкою (як у червоного мухомора).
 4.  Коли збираєте гриби, особливо сироїжки, будьте уважні та збирайте їх так, щоб ніжка залишалася цілою.
 5.  Якщо збираєте шампіньйони, звертайте увагу на колір пластинок знизу шапки. В шампіньйона вона блідно-рожева або темно-коричнева, а в поганки бліда.
 6.  Якщо ви збираєте гриби для того, щоб посолити, тобто ті гриби, які містять молочний сік, то обов’язково перед посолом гриби потрібно відварити чи вимочити, щоб позбавитись від їх гіркого смаку.
 7.  Ніколи не збирайте і не їжте грибів перезрілих, червивих та зіпсованих.
 8. Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.
 9. Не збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх.
 10. • Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках – вони не завжди відповідають дійсності.
 11. • Не куштуйте сирі гриби на смак.
 12. • Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні –викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом, викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
 13. • Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
 14. • При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
 15. • Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
 16. • Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
 17. • Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.

Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки роблять лише на основі свого гіркого досвіду.

УВАГА! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

«Усі їстівні гриби мають приємний смак».

«Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний».

«Усі гриби в молодому віці їстівні».

«Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів».

«Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби».

«Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні».

«Отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин».

«Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах».

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.

Перша допомога при отруєнні грибами.

1. Викличте «Швидку медичну допомогу».

2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.

3. Після надання первинної допомоги дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

4. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Забороняється:

• Вживати будь-які ліки та їжу, а також алкогольні напої, молоко – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.

• Займатися будь-якими іншими видами самолікування.

Запам'ятайте: отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Настійно радимо всім: не збирайте та не їжте гриби зовсім – без грибів можна прожити.

УСЗН Чугуївської міської ради.