Пятница, апреля 03, 2020

Позбулися зайвих витрат на опалення та електроенергію, забули про плісняву в квартирах і протікання даху, а також, як результат, зменшили розмір своїх комунальних платежів – це історія мешканців чугуївських багатоповерхівок. Чотири роки тому вони почали вкладатися в енергоощадність власних домівок, а гроші на це отримувати від держави та місцевих бюджетів за рахунок «теплих кредитів»

«Теплі кредити»

Чугуїв – одне з небагатьох міст Харківщини, яке має власну програму співфінансування «теплих кредитів» для населення та ОСББ. Подібні програми працюють в Ізюмі, Лозівській та Пісочинській ОТГ, Кегичівському та Дворічанському районах.

Вельми популярною серед заощадливих чугуївців виявилася програма «теплих кредитів». Тому «Слобідський край» вирушив у місто, аби з’ясувати, як працює механізм державної підтримки та що активізувало містян брати в ньому участь. Провести екскурсію найощаднішими будинкам міста погодився заступник Чугуївського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Костянтин Бармін, який відповідає за розвиток житлово-комунального господарства міста та ОСББ. Дорогою розповідає, що аби активізувати населення, знадобилася не одна зустріч, їх проводила міськрада ще на початку дії програми.

Костянтин Бармін, заступник Чугуївського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради:

– Проте краще все побачити на власні очі, тому сьогодні ми поспілкуємося з найактивнішими ОСББ в місті.

На вулиці Старонікольській зустрічаємося з Тамарою Кротовою. Вона мешкає на останньому поверсі однієї з п’ятиповерхівок, що входять в ОСББ «БКС-339», і є головою цього об’єднання.

Пліснява на стінах і стелі, протікання даху в дощовий період, нестерпна спека влітку та холод узимку – з такою картиною знайомий мешканець верхніх поверхів чи не кожного багатоквартирного будинку 1970-х років спорудження. Єдиним способом розв’язати ці проблеми для мешканців чугуївського будинку по Старонікольській був ремонт покрівлі, на який власних коштів вони не мали. Саме тому у 2018 році містяни наважились скористатися державною програмою «теплі кредити».

Кредитне потепління

Відповідно до урядової програми «теплих кредитів» держава компенсує ОСББ, ЖБК або юридичним особам 40% суми кредиту для загальнобудинкових заходів; 20% суми кредиту на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб; 35% суми кредиту на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб – власників приватних будинків. Такий механізм було створено у 2014 році, аби активізувати населення стати на шлях енергоефективності та ощадності і зменшити комунальні витрати. Додатково до державної програми у 2016 році на Харківщині було прийнято регіональні програми відшкодування населенню ставки за «теплими кредитами» у сумі 15% річних та 20% суми кредитів для ОСББ.

Перш ніж узяти участь у програмі, мешканці ОСББ «БКС-339» довго вагалися, було багато обговорень. Та результати їх роботи сьогодні видно неозброєним оком – це утеплені дахи з мембранним перекриттям на обох п’ятиповерхівках. На одну з оновлених покрівель підіймаємося й ми, аби оглянути виконані роботи. Тим часом пані Тамара розповідає про труднощі самоорганізації і як вона думала покинути посаду голови ОСББ, «бо всім догодити важко».

Уже на даху жінка каже, що до участі у програмі «теплих кредитів» її із сусідами підштовхнула міська рада. Аби стимулювати містян створювати ОСББ та впроваджувати у власних домівках енергоощадні технології, чугуївська влада проводила роз’яснювальну роботу, а з 2016 року запустила власну подібну програму.

Костянтин Бармін, заступник Чугуївського міського голови

– Додатково до компенсацій з державного та обласного бюджетів чугуївські ОСББ можуть отримати гроші з місцевого бюджету. У середньому від 20% загальної суми кредиту.

Зокрема, вищезгаданому ОСББ на заміну покрівель на двох будинках знадобилася 731 тисяча гривень. 30% від загальної суми кредиту компенсували з місцевого бюджету, 46% – з державного. Інші 24% кредиту власники квартир сплачують самостійно.

Тамара Кротова:

– Ми мали надію отримати ще 20% з обласного бюджету. Та коли подали документи, грошей у бюджеті вже не лишилося. З цією проблемою ми зверталися до обласної адміністрації. У відповідь отримали відписку, у якій йдеться, що участь ОСББ в урядовій програмі не є гарантією на отримання відшкодування з обласного бюджету частини суми кредиту, і таке відшкодування на обласному рівні є додатковим стимулювання ОСББ до впровадження енергоефективних технологій.

Мільйони в ощадність

У свою чергу Костянтин Бармін відзначає, що з цією проблемою зверталися до області й від міськради. Проте, оскільки закладена у програмі сума не переходить на наступний рік, без фінансування залишилися всі ОСББ, що не встигли потрапити до запланованого бюджету.

Причиною цього є зростання популярності програм серед населення. Приміром, у Чугуєві кількість отримувачів «теплих кредитів» з одного учасника у 2016 році зросла до 19 у 2019-му.

Костянтин Бармін:

– А загальна сума, яку містяни залучили на заходи енергоощадності у своїх будинках з різних бюджетів, минулого року сягнула 5,5 мільйона гривень.

Загалом, за підрахунками міськради, за чотири роки жителі Чугуєва залучили в енергозбереження власних домівок понад 13,5 мільйона гривень.

Рекордсменом серед учасників є ОСББ «Добробут Чугуєва». За цей період мешканці цього об’єднання з мінімальними витратами власних коштів вклали понад 2 мільйони гривень. Аби дізнатися, як це вдалося – вирушаємо на зустріч з головою правління Андрієм Клочковим.

Чоловік зустрічає журналістів «СК» на вулиці Кожедуба, де поруч розташовані три п’ятиповерхові будинки, які і входять до складу ОСББ. Розповідає, що перші гроші мешканці залучили на капітальний ремонт даху в будинку №9 та вікна в під’їздах будинку №15.

Андрій Клочков, голова ОСББ «Добробут Чугуєва»:

– Це була програма ПРООН (Проект ЄС і ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» впроваджувався у 2016–2017 роках. – Авт.). Сума робіт сягнула 400 тисяч гривень, з яких лише 5% сплатили самі мешканці.

Двічі «Добробут Чугуєва» був учасником «теплих кредитів». Так, у 2018 році в рамках програми в будинках №9 та №13 замінили вікна й поставили металопластикові двері. А наступного року встановили індивідуальний тепловий пункт (ІТП) на двох будинках, ощадне освітлення з датчиками руху. Загальна сума кредитів перевищила мільйон гривень.

– Після встановлення ощадного освітлення та датчиків руху витрати на світло знизилися в десять разів, – розповідає голова ОСББ та спускається з нами в підвал, аби продемонструвати найбільш енергоощадний механізм, який змогли встановити завдяки «теплим кредитам».

Це індивідуальний тепловий пункт – автоматизована модульна установка, що передає теплову енергію від зовнішніх теплових мереж (котельної) до системи опалення.

– Завдяки ІТП люди в будинку №9 відчули економію у грошовому еквіваленті. Наприклад, якщо минулого року за двокімнатну квартиру сплачували за опалення в місяць 1200 гривень, то цього року – 700–800 гривень. На третину менше після встановлення ІТП почали сплачувати й мешканці будинку №13, – розповів Андрій Клочков.

Проте більшу економію, за словами голови ОСББ, відчули власники крайніх під’їздів. Для тих мешканці, які мають квартири в середині будинку, економія була меншою. Серед останніх – Валентина Лебедєва, яка проживає в будинку №9. За свою двокімнатну квартиру вона у грудні сплатила на 200 гривень менше, ніж у 2018-му.

– Зима цього року виявилася дуже теплою, тому доводилося навіть вікна відчиняти, – пояснює жінка.

А минулого року ОСББ «Добробут Чугуєва» опинилося у п’ятнадцятці ОСББ в Україні, які цього року почали співпрацювати з Фондом енергоефективності – державною установою, яка надає гроші для термомодернізації багатоквартирних будинків. Уже цього місяця в рамках проекту в будинку №15 установлять ІТП з погодним регулюванням та із збалансуванням системи опалення. Вартість проекту – 487 тисяч гривень.

За словами Костянтина Барміна, це перший подібний проект у місті, тому з міського бюджету відшкодують 20%, ще 20% надасть обласний бюджет, а 60% відшкодує Фонд енергоефективності.

«Думали, що заберуть квартири»

Економити завдяки «теплим кредитам» у Чугуєві почали й жителі іншого ОСББ – «Авіатор-139», до якого прямуємо далі. Це об’єднання, як і попереднє, теж користувалося програмою «теплих кредитів» уже кілька разів. Проте перше рішення, згадує його голова Леонід Штельма, далося мешканцям дев’ятиповерхівки дуже важко.

Леонід Штельма, голова ОСББ «Авіатор-139»:

– Люди були переконані, що якщо вони візьмуть кредит, то в них заберуть квартири, але після довгих обговорень, навчань, які проводила міська рада, ми все ж наважилися на цей крок.

Так, у 2018 році в рамках програми в будинку замінили 96 вікон, а також установили троє додаткових пластикових та одні металічні двері в під’їздах. На все витратили 192 тисячі гривень.

– Це показало мешканцям наші можливості. Адже якщо до цього випадало вікно, його максимум могли забити фанеркою. Тепер тут з’явилися нові вікна, – додав Леонід Штельма.

Так мешканці будинку активізувалися й у 2019 році наважилися на ще один кредит, сума якого сягнула 350 тисяч гривень. За ці гроші в під’їздах установили світлодіодні світильники та датчики руху, а також обладнали індивідуальний тепловий пункт.

– Ми отримали 44% компенсації за державною програмою, 20% – від області, та 20% – з міського бюджету. Тобто за кошт мешканців ми оплатили всього 16% по кредиту, і додатково – за роботи, – розповідає Леонід Штельма.

Найбільшої економії мешканцям будинку вдалося досягти за допомогою ІТП. За словами Леоніда Штельми, якщо порівнювати листопад, який теж був холодним, як і минулого року, мешканці будинку заощадили 50 Гккал, тобто витрати теплоенергії зменшилися на 30%.

Марина Проценко, "Слобідський край".

https://www.slk.kh.ua/multimedia/articles/oblast-online/135-miljona-griven-v-ekonomiyu.-yak-osbb-chuguyeva-navchilis-zaoshchadzhuvati-na-komunalci.html