Понедельник, мая 25, 2020

 

Громадяни, які мають пільги на сплату комуналки, цього місяця майже всі отримали рахунки із повною вартістю послуг. Це пов’язано з монетизацією пільг на оплату житлово-комунальних послуг, що стартувала з 1 жовтня, – тобто з переходом до отримання пільг у грошовій формі

Механізм передбачає два варіанти монетизації: безготівковий та готівковий

Отримати пільгу у готівці зможуть не всі, а лише ті громадяни, які до 15 жовтня встигли подати відповідну заяву на монетизацію в Управління соціального захисту населення. Управління соцзахисту самостійно перераховуватиме пільгові кошти або в «Ощадбанк», або – якщо того хоче пільговик – на обрану ним картку одного з 38 уповноважених урядом банків, після чого громадянин сплачуватиме за комунальні послуги самостІйно. У квитанціях на сплату послуг у  нього будуть 100% нарахувань. Для тих, хто не хоче зв’язуватися з банками, існує альтернатива: виплати через «Укрпошту» (каси чи доставка додому).

Для того, щоб отримувати гроші у безготівковому вигляді, жодних зусиль прикладати не потрібно. На кожного одержувача пільг автоматично відкривають персональний обліковий запис в «Ощадбанку».

«Ощадбанк» вестиме у автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходитимуть на рахунок для виплати пільг. Після того здійснюватиме переказ коштів на рахунки виконавців комунальних послуг. Тож пільговику не потрібно укладати додаткових угод чи писати додаткові заяви. Кожного місяця буде вказано, скільки коштів профінансовано державою. Жодних комісій за обслуговування персональних облікових рахунків пільговиків «Ощадбанк» не братиме.

Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання. Тобто встановлено пріоритетність зарахування коштів на пільги. Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

Тож відповідно до нових нормативно-правових документів, може бути так, що пільговими коштами буде оплачено один-два чи три види комунальних послуг (ситуації будуть індивідуальні), а за  останні послуги потрібно буде сплатити пільговику в повному обсязі самому. Але (!): вся загальна сума належних пільговику коштів обов’язково йому надійте, тільки не буде зараховуватися пропорційно за видами послуг (як раніше), а «закриватиме» лише пріоритетні у списку.

«Ощадбанк» щомісяця інформуватиме субсидіантів та пільговиків «смс-кою» про надходження коштів від держави, їх використання та залишок. Буде вказано залишок суми (за видами послуг), яку необхідно доплатити. Відслідкувати інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, які сплачені за рахунок пільговивих коштів та залишок на рахунку громадяни зможуть у персональному кабінеті. 

Консультації щодо користування кабінетом можна отримати у контакт-центрі «Ощадбанку» за тел.: 0 800 210 800.

Для того, щоб зайти у персональний кабінет «Ощадбанку», потрібно: зайти на сайт «Ощадбанку». Справа зверху обрати «Інші розділи». Далі – обрати «Безготівкова монетизація». Заповнити вхідні дані. Натиснути «увійти вперше». Ще простіше: можна у пошуковику вказати «pkb ощадбанк» й там вже згідно з маршрутизатором увійти в персональний кабінет.

Щоправда, мати можливість у будь-який момент перевірити нараховані державою кошти матимуть змогу не всі: принаймні, люди без доступу в інтернет точно не зможуть цього зробити.

Що робити тим, хто хоче змінити модель монетизації

У найближчі місяці ті, хто отримують пільги безготівково, не зможуть отримати пільгу грішми. Їм залишається тільки чекати на 15 квітня 2020 року – починаючи із цієї дати, згідно з нормативною базою, можливий перехід на іншу форму отримання пільги. Заяви про перехід на отримання пільги у готівці можна буде подавати до УСЗН з 15 січня 2020 року.

Компенсацію за пільги отримають всі, але з запізненням

На жаль, «автоматика» може спрацювати не завжди. Через новації більшість пільговиків залишаться без виплат від держави за жовтень. Враховуючи ситуацію зі зміною механізму фінансування пільг, яка склалася вперше в історії України, трапляються випадки, коли пільги виплачуються несвоєчасно або не в повному обсязі. Програмне забезпечення було отримано УСЗН з запізненням, і до нього постійно вносяться зміни; програма у деяких випадках видає технічні помилки.

Втім, пільговикам слід пам’ятати, що без грошей вони не залишаться. Суми пільг обчислюються, починаючи з жовтня, і навіть якщо в листопаді не всі пільговики одночасно отримають кошти на обліковий запис «Ощадбанку» або в готівковому вигляді, в будь-якому випадку ці суми будуть донараховані і доплачені у наступному місяці.

Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради.