Среда, апреля 08, 2020

 Темою номер один на нараді, учасниками якої стали фахівці служби охорони здоров’я міськвиконкому, керівники Чугуївського міського центру первинної медико-санітарної допомоги, Управління освіти, стало питання вакцинації дітей, які відвідують навчальні заклади Чугуєва. Чи можуть не вакциновані діти ходити до дитсадків та шкіл? І що робити, якщо батьки налаштовані проти вакцинації?

Протягом декількох останніх років в нашій державі були зафіксовані спалахи таких небезпечних захворювань, як поліомієліт, кір, гепатит, правець та дифтерія. На думку лікарів, саме тенденція проти щеплень, яку ввели батьки, що не довіряють сучасній медицині, а також дотримуються певних переконань і вірувань, призвела до стрімкого розповсюдження цих захворювань.

Згідно з календарем щеплень ще на початку 2000-х років в Україні було вакциновано близько 95% населення, що забезпечувало колективний імунітет, який запобігав виникненню спалахів захворювань, а також давав захист 5%, які не отримували щеплень за медичними показаннями. Сьогодні цей показник знизився до критичної позначки.

У нашому місті близько 20% дітей різного віку не мають щеплень відповідно до діючого календаря. На жаль, цього відсотку не вистачає для формування імунітету в дитячих колективах, тому спалахи кору, дифтерії та інших інфекцій можуть призвести до масового розповсюдження хвороб серед мешканців Чугуєва.

Відтепер у нашому місті буде проводитися більш серйозна робота з виявлення не вакцинованих дітей. По-перше, усі батьки отримають офіційні листи, де буде зазначено, яких щеплень немає у дитини. По-друге, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я для допуску до навчання (не має різниці в садок чи школу) усі діти мають отримати довідку форми № 086. Цей документ буде видаватися сімейними лікарями під час поглиблених медичних оглядів, які проводяться у навчальних закладах міста протягом усього року.

Якщо у дитини немає протипоказань до вакцинації і вузькі спеціалісти дали висновок, що вона здорова, батькам буде запропоновано зробити необхідні щеплення. У разі відмови дитина не зможе відвідувати навчальний заклад. Родині буде запропоновано перевести її на так звану сімейну форму навчання (коли дитина навчається вдома під наглядом батьків). Дитячі садки також не будуть приймати малюків без цієї довідки.

Якщо лікарі зроблять висновок, що дитина має хронічні захворювання, при яких не можна робити щеплення, в цьому разі вона отримує дозвіл на відвідання навчального закладу.

А як в інших країнах вирішують це питання? У США діти не можуть відвідувати дошкільні навчальні заклади та школи, якщо їм не зробили щеплення за календарем. В Австралії діє політика "без вакцини немає соціальної допомоги на дитину". При відмові від вакцинації дітей, сім'ю позбавляють стандартної допомоги у зв'язку з доглядом за дитиною і відповідних податкових пільг. В Італії щеплення є обов'язковими для відвідування дошкільних закладів і школи. Якщо дитина не була вчасно щеплена, то її батьки змушені будуть заплатити штраф.

Багато батьків відмовляються від щеплення, бо не довіряють якості вакцини. Україна закуповує вакцини від 10 інфекційних хвороб. Їх якість обов’язково підтверджується Всесвітньою організацією охорони здоров’я або Управлінням продовольства і медикаментів. 

Вакцини за Календарем щеплень Україна закуповує в шести країнах:

  • Бельгії та Франції - вакцину від поліомієліту;
  • Болгарії - вакцину для профілактики туберкульозу;
  • Південної Кореї - вакцину від гепатиту В;
  • Індії - вакцину для профілактики гемофільної інфекції типу b;
  • Бельгії та США - вакцину від кору, паротиту та краснухи;
  • Індії - вакцини від кашлюка, дифтерії та правця.

Ці виробники вважаються найкращими у всьому світі, мають потужні виробництва, що відповідають найвищим стандартам якості, і постійно проходять контроль якості, у тому числі - у лабораторіях Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Вакцинація - єдиний з існуючих методів, який в змозі зупинити поширення інфекційних захворювань. У Чугуївському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги проводиться безкоштовне щеплення як дитячого, так і дорослого населення. З питань вакцинації можна звертатися за адресою: вул. Леонова, 4-а. Телефон для довідок: 40-510.