Пятница, ноября 15, 2019

Двоставковий тариф чи абонплата: у чому полягає відмінність та яким чином розраховується плата за послугу опалення, яку надає КП «Чугуївтепло»? Відповіді на ці питання на прохання чугуївців надає Управління житлово-комунального господарства та екології Чугуївської міської ради

 

01.05.2019 вступив в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги», в якому передбачено укладання нових договорів у термін до 01.05.2020 на комунальні послуги відповідно до типових договорів, які будуть затверджені Кабінетом Міністрів України або іншими, уповноваженими законом, державними органами відповідно до закону.

На теперішній час такі типові договори не затверджені. Тому всі комунальні послуги надаються за діючими договорами та тарифами до укладання нових договорів.

Починаючи з листопаду 2017 року, споживачі міста Чугуєва сплачують за спожиту послугу з опалення за двоставковим тарифом, який розраховано згідно з вимогами «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», затвердженого Постановою КМУ від 01.06.2011р. №869. При двоставковому тарифі повна собівартість послуги з опалення розподілена на дві частини – змінну та постійну.

При застосуванні двоставкового тарифу оплата за надану послугу з опалення здійснюється таким чином:

Протягом періоду опалювання щомісячно нараховується змінна частина тарифу 1465,27 грн/Гкал, яка відшкодовує енергетичну складову собівартості послуги (вартість газу та електроенергії). Крім неї, нараховується постійна частина тарифу 3,60 грн/м2, яка відшкодовує рештку повної собівартості послуги, за винятком енергетичної складової.

Протягом між опалювального періоду також нараховується постійна частина тарифу 3,60 грн/м2, яка відшкодовує рештку повної собівартості послуги, за винятком енергетичної складової. Тобто постійна частина тарифу на послугу з опалення – це собівартість послуги з опалення без урахування вартості газу та електричної енергії, яка розподілена на 12 місяців року і сплачується 50% в опалювальний сезон, 50% – в міжопалювальний сезон.

Таким чином, щомісячна плата у міжопалювальний період відшкодовує вартість послуги з опалення, яка була отримана споживачем у період опалювання. Тобто постійна частина тарифу на послугу з опалення є не абонплатою за теплопостачання, а частиною собівартості послуги з опалення.

Якщо тариф на послугу з централізованого опалення був би одноставковий, споживачі сплачували би 1770,04 грн/1Гкал щомісяця лише протягом опалювального періоду. Тобто відмінність полягає у формі розрахунків за тепло: одна і та ж сама величина витрат на послугу з опалення відшкодовується протягом опалювального періоду через застосування одноставкового тарифу, чи відшкодовується щомісяця протягом календарного року через застосування двоставкового тарифу.

Згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами.

Станом на 01.08.2019 опубліковано лише проект Постанови Кабінету Міністрів України з цього питання, який не є законодавчим актом, тому абонплата нікому не нараховується.