Увага! З 1 грудня змінюються розміри штрафів за неналежне оформлення трудових відносин

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Управління соціального захисту населення нагадує, що трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із: укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та надання повідомлення  до ДФС про прийняття працівника на роботу.

Відповідно до Закону № 77-VIII були внесені зміни до статті 265 КЗпП щодо відповідальності за порушення законодавства про працю.

Акцентуємо увагу роботодавців на те, що 10 лютого 2016 року набула чинності постанова КМУ від 03.02.2016 № 55, якою внесено зміни до постанови КМУ від 17.07.2013 № 509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення».

11 березня поточного року набув чинності наказ Мінсоцполітики від 02.02.2016 р. № 67, яким затверджено форму постанови про накладення штрафів посадовими особами Державної служби з питань праці.

Якщо до цього часу до роботодавців за порушення трудового законодавства інспектори з питань праці могли застосовувати тільки адміністративні санкції, то з 11.03.2016 року, крім адміністративних, з’явились і фінансові санкції.

Вищевказані фінансові штрафи – це штрафи, які накладаються на розрахунковий рахунок роботодавця.

З 1 грудня поточного року юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:

1) 30 мінімальних зарплат, за кожного працівника (48 000 грн) за наступні порушення:

– фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору;

– оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;

– виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

2) 10 мінімальних зарплат, за кожного працівника (16 000 грн) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу, не проведення індексації заробітної плати та інші питання оплати праці.

3) 3 мінімальні зарплати (4800 грн) за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі.

4) 10 мінімальних зарплат, за кожного працівника (16000 грн) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

5) 1 мінімальна зарплата (1600 грн) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.

Крім того,  в статті 41 КУпАП  адміністративну відповідальність доповнено новим штрафом від 8500 грн до 17 000 грн за фактичний допуск працівника без трудового договору.

Також, якщо підприємство  несвоєчасно повідомило фіскальну службу про прийняття працівника на роботу, то таке порушення коштуватиме підприємству 1600 грн.

Отже, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 65000 грн (48000 гр. + 17000 грн) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у Харківській області у відповідному періоді.

А ненаправлення повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу (або несвоєчасне направлення) коштує 1600 грн фінансового штрафу і до 1700 грн адміністративного штрафу.

Отже, щоб уникнути неприємностей у вигляді вищевказаних штрафів, закликаємо роботодавців міста, як юридичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців, суворо дотримуватись чинного законодавства при встановленні трудових відносин з найманими працівниками.