Чи потрібно сплачувати житлово-комунальні послуги та чим закінчується небезпечна гра з їх несплатою?

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Зупинення отримання субсидії, судова тяганина, нарахування інфляційних втрат, сплата судового та виконавчого зборів, арешт майна, втрата часу, зіпсований настрій, постійний стресовий стан та, як наслідок, примусове стягнення заборгованості та інших незапланованих витрат

Цей список можна продовжувати і далі (чого варте одне звернення до юристів за допомогою!), однак всього цього можна уникнути і спати спокійно, якщо не зволікати із оплатою житлово-комунальних послуг та не допускати заборгованості.

Безумовно, в умовах сьогодення питання оплати житлово-комунальних послуг є актуальним і досить болюче сприймається громадянами, які вже потрапили до списку боржників.

Мова піде про заборгованість населення за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій м. Чугуєва.

На сьогоднішній день Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Чугуєва надає послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій 111 житлових будинків, які знаходяться на обслуговуванні підприємства, створюючи належні умови для проживання, забезпечуючи безперебійну роботу технічного обладнання житлових будинків та якісний санітарний стан прибудинкової території.

Важливо зауважити, що Закон України «Про житлово-комунальні послуги» зобов’язав кожного споживача оплачувати житлово-комунальні послуги за встановленими тарифами у строки, які передбачені договором або Законом.

Однак не всі споживачі свої зобов’язання перед КЖРЕП виконують у повному обсязі, внаслідок чого станом на 01.10.2018 р. заборгованність мешканців перед підприємством склала 2290,6 тис. грн.

Також при передачі житлових будинків в управління та на утримання ОСББ  за  деякими мешканцями залишається заборгованість перед КЖРЕП м. Чугуєва, яка, як правило, становить місячний або двохмісячний платіж. Так, станом на 01.01.2018 р. ця заборгованість склала 612 295,61 грн.

 

 

Важливо зауважити, що інформація про наявну заборгованість регулярно доводилася головам правлінь ОСББ з проханням посприяти у погашенні незначної заборгованості їхніх мешканців перед підприємством. Однак заборгованість в повному обсязі так і не була погашена.

Списання даної заборгованості при умові, що минув строк давності, діючим законодавством не передбачено. Також чинне законодавство не містить обмежень щодо стягнення боргу за комунальні послуги лише за останні три роки. А тому, згідно зі статтями 525, 599, 625 ЦК України, зобов’язання щодо оплати боргу припиняється з моменту його погашення.

В той же час підприємство вимушене вживати невідкладних заходів для погашення заборгованості мешканців житлових будинків шляхом досудового (добровільного) та судового (примусового) порядків погашення заборгованості.

Одним з таких заходів стало укладання договору з ТОВ «Правовий та фінансовий центр», згідно з яким ТОВ в порядку досудового урегулювання спірних питань надає послуги підприємству, спрямовані на погашення заборгованості населенням. Необхідно зазначити, що ця організація не є колекторською фірмою та не надає такі послуги, зокрема, не «вибиває» борги з населення. В українському законодавстві відсутнє поняття терміну «колектор» та «колекторські послуги».

Якщо споживач має заборгованість за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і відмовляється сплачувати її в добровільному порядку або укладати договір реструктуризації, то така заборгованість стягується у судовому порядку. При цьому судовий процес проходить в «спрощеному» порядку шляхом видачі судового наказу, без виклику сторін, відповідно до норм ЦПК України.

Таким чином, на боржника, окрім основної заборгованості, покладаються додаткові витрати, а саме: нарахування інфляційних втрат, судовий збір, виконавчий збір, витрати на реалізацію майна, арешт майна, обмеження виїзду за кордон та ін. З огляду на викладене, стягнення в судовому порядку є вимушеною мірою, яка покладає додаткові витрати на боржника, які значно  перевищують суму первісної заборгованості.

Також необхідно звернути увагу на те, що у разі наявності заборгованості з оплати послуг (понад два місяці) субсидія на наступний строк не призначається (п. 6 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій» від 27 квітня 2018 р. № 329). Таким чином, погашення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, в т.ч. шляхом її реструктуризації, є однією з умов призначення субсидії.

Колектив підприємства сподівається на свідомість мешканців міста та на розуміння того, що заборгованість за комунальні послуги рано чи пізно повинна бути сплачена для подальшого отримання якісних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.