«ШАНС» дарує надію дітям з особливими потребами

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

На даний час у місті Чугуєві проживають 130 дітей з різними вадами розвитку та близько 500 знаходяться у так званій групі ризику. Саме для надання допомоги цим дітям було створено Центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю з оптимістичною назвою «ШАНС»

З десяток років тому відділення соціальної реабілітації дітей функціонувало при міському територіальному центрі надання соціальної допомоги, де відповідними послугами користувалися десятки чугуївських сімей з особливими дітьми. Але згодом в процесі загальнодержавного реформування сфери соціальних послуг відділення припинило свою роботу. Це засмутило батьків і дітей, які змушені були їздити на реабілітацію до міста Харкова та інших міст. І тому при розробці міської Стратегії розвитку системи надання соціальних послуг на 2017-2020 роки, спираючись на глибокий аналіз чугуївського ринку соціальних послуг та вивчення досвіду, було наголошено на необхідності підвищення рівня доступності соціальних послуг, у тому числі й для дітей з особливими потребами.

– Обравши багато років тому девіз у соціальній роботі – «Чужої біди не буває», ми намагаємося якомога повніше забезпечити соціальні потреби кожного мешканця міста, тим самим зберігаючи їх громадську активність та самодостатність, – говорить міський голова Чугуєва Галина Мінаєва. – Міським територіальним центром надається комплекс соціальних послуг мешканцям похилого віку з інвалідністю, пенсіонерам, самотнім та знедоленим. Але одним з пріоритетів у соціальній роботі ми вважаємо піклування про дітей з особливостями розвитку, що потребують кваліфікованої допомоги спеціалістів. Сім’ї з такими дітьми не повинні залишатися наодинці зі своїми проблемами, не повинні жити у замкненому середовищі. Проаналізувавши ситуацію та прислухавшись до думки як спеціалістів, так і батьків, було вирішено створити у місті заклад, де діти з особливими потребами мали б змогу отримувати кваліфіковану допомогу фахівців. У грудні 2016 року ініціативу підтримали депутати міської ради. На втілення проекту були виділені кошти з міського бюджету, залучено фінансову допомогу іноземних і вітчизняних партнерів. Ця кропітка робота над створенням Центру соціальної реабілітації для дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю «Шанс» тривала більше року та вже приносить свої плоди.

Обсяги робіт з облаштування центру дійсно вражають! Розташована майже у курортній (за мірками міста) зоні будівля колишньої Чугуївської школи № 3 була капітально відремонтована, модернізована, естетично оформлена та функціонально наповнена.

– Крок за кроком ми йшли до своєї мети – створити для дітей з вадами розвитку сучасні та комфортні умови як для ефективної фізичної реабілітації, так й для інтелектуального розвитку. Практично розпочинали з нуля, з голих стін. За допомогою фахівців проектували приміщення, враховували усі необхідні аспекти для зручності відвідувачів. Вагому допомогу нам надали міжнародні партнери. Завдяки співпраці з німецьким товариством GIZ центру було передано реабілітаційне обладнання на загальну суму 1230,0 тис. грн, організовано навчання фахівців, виконано ремонтні роботи з утеплення фасаду будівлі, з заміни віконних блоків та дверей. В рамках проекту «Батьки за раннє втручання» від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) ми отримали оргтехніку та меблі на загальну суму 106,7 тис. грн. У результаті реалізації проекту «Рух без меж» в рамках обласного конкурсу «Разом в майбутнє» виконано благоустрій території, створено зону вуличної реабілітації, придбано «велолікар» для дітей з порушеннями розвитку, – розповідає директор Центру соціальної реабілітації дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю «Шанс» Олександр Лисенко, за фахом реабілітолог з 15-річним досвідом роботи.

 

 

На сьогоднішній день центр забезпечено базовим сучасним реабілітаційним обладнанням: універсальна кабіна для підвісної терапії; реабілітаційний пристрій МОТОmed gracile12, модуль активної реабілітації для відновлення рухових функцій і навичок ходьби, програмно-технічний комплекс «Tімоко» (спеціальна комп’ютерна гра для занять з дітьми з порушеннями психомоторики), універсальний конструктивний вертикалізатор, стіл  для реабілітації з навантаженням, столи реабілітаційні з електричним регулюванням висоти, бруси універсальні для навчання ходьбі з перешкодами, оснащення для сенсорної кімнати. У наявності – дидактичний матеріал, м’які модулі, м’ячі та ін. Інфраструктура  закладу пристосована для особливих пацієнтів (поручні, пандуси, тактильна плитка).

– Робота з дітьми вибудовується таким чином: в нашому центрі батьків не перенаправляють від одного фахівця до іншого. Кожною дитиною, виходячи з її індивідуальних особливостей, опікується міждисциплінарна команда фахівців – педіатр з розвитку, психолог, соціальний педагог, логопед та фізичний реабілітолог. Саме вони, враховуючи діагноз дитини, її психофізичний розвиток, індивідуальні особливості та можливості, колегіально визначають комплекс заходів, спрямованих на поліпшення здоров’я дитини (розробляють індивідуальну програму реабілітації чи надають рекомендації батькам). Наш заклад – це симбіоз медиків, педагогів та реабілітологів, які дають комплексну оцінку стану дитини. Потенціал центру величезний, а затребуваність його послуг безсумнівна. Ви тільки вдумайтеся: сьогодні в Чугуєві перебувають на обліку 130 дітей з особливими потребами, а ще більше – близько 500 – знаходяться в так званій групі ризику. Одне із завдань, яке перед нами стоїть, як раз і полягає в тому, щоб якомога раніше виявляти та виводити дітей з цієї групи за допомогою методів профілактичного характеру, – зазначає Олександр Лисенко. – Наші спеціалісти – молоді, амбіційні професіонали, а головне – мотивовані працювати на досягнення позитивного результату.

Крім самого процесу реабілітації, важливим напрямком роботи центру є формування позитивного ставлення у суспільстві до осіб з обмеженими можливостями. За оцінками спеціалістів, рівень готовності суспільства прийняти в своє близьке оточення дітей з порушеннями розвитку вкрай низький. Багато сімей з такими дітьми стикаються з труднощами в забезпеченні належного догляду через відсутність необхідних послуг та підтримки. Коли система соціального захисту не працює, діти часто втрачають свої сім’ї. Тому важливо, що громада вживає заходи для розвитку інклюзивного середовища, створює осередки взаємодії між батьками з метою обміну досвідом у вихованні особливих дітей з залученням до консультацій профільних фахівців. Символічно, що паралельно зі створенням Центру соціальної реабілітації дітей з інвалідністю у місті з’явилася громадська організація «Діти з любов’ю до життя – «Шанс», яка об’єднала родини дітей, де виховуються діти з різними вадами у розвитку.

– Ні для кого не таємниця, що сьогодні такі батьки часто залишаються зі своїми проблемами сам на сам. Майже у кожного за спиною відчайдушні спроби використовувати будь-який шанс для зцілення дитини, численні і нерідко суперечливі діагнози, реабілітаційні центри, що віднімають багато коштів і дають мало позитивної динаміки в стані дитини. Зневірившись, такі сім’ї ізолюються зі своїми проблемами. Ми хочемо показати їм, що  вони не одні, спільно ми маємо шанс допомогти їхнім дітям. Для того, щоб у нас все вийшло, дуже важливо завоювати довіру батьків. Ми знаємо, що це буде нелегко, але готові робити все від нас залежне, для того щоб в ідею центру повірили, – продовжує розповідь директор закладу.

Наразі у центрі, незважаючи на те, що ремонтні роботи ще добігають кінця, допомогу отримують 37 чугуївських родин з особливими дітьми, що мають хвороби опорно-рухової системи (починаючи від наслідків перинатальних уражень центральної нервової системи до дитячого церебрального паралічу), з розладами аутистичного спектру, хворобою Дауна, мовними порушеннями, зоровими та слуховими вадами. У майбутньому в планах центру є створення послуги з раннього втручання. У стадії розробки – ідея облаштування басейну для найменших клієнтів (до 2 років) та контактного зоопарку. Вже надано проектну заявку на 2019 рік на обласний конкурс розвитку територіальних громад «Разом у майбутнє», що має за мету розширити зону вуличної реабілітації з встановленням тренажерів для дітей з обмеженнями. З огляду на значний потенціал центру його керівництво працює над питанням розширення категорій обслуговування, щоб якомога більша кількість дітей (а в майбутньому й дорослих) змогли скористатися послугами закладу. Вже зараз для зручності відвідувачів розробляється графік підвозу дітей і їх батьків з різних мікрорайонів міста соціальним транспортом.

Під час підготовки публікації ми поспілкувалися з батьками дітей, які вже на собі впевнилися в доступності та якості послуг «Шансу».

Олена Бутова, мати 10-річної Кіри:

– Для нашої родини відкриття центру реабілітації для дітей «Шанс» стало справжнім шансом на нормальне, повноцінне життя, відвідування школи, можливість спілкування з однолітками – на все те, що мають або повинні мати діти. Роками нам доводилося їздити по Україні та за кордон на консультації, реабілітаційні заходи. А головне в реабілітації – це доступність та регулярність, навіть найдорожче обладнання не допоможе дитині, якщо немає можливості використовувати його регулярними курсами. Окремо треба наголостити на компетенції спеціалістів центру, адже, маючи великий досвід подорожей та сподівань, ми бачили, на жаль, низьку кваліфікацію спеціаластів в Україні. Наша донька із задоволенням відвідує центр, й, чесно кажучи, нам всім радісно, що в такі важкі часи для нашої держави в нашого міста знайшлися ресурси та люди(!), які дають шанс дітям жити повноцінним життям!

Наталія Лівада, мати 7-річного Дмитра:

– Для нас з сином відкриття центру реабілітації «Шанс» – це справжнє диво! Завдяки центру моя дитина тепер має змогу отримувати реабілітаційні послуги постійно. Велика подяка всім тим, хто брав участь у створенні закладу. Окрема вдячність та низький материнський уклін кваліфікованим спеціалістам центру. Як мама особливого хлопчика впевнена, що моя дитина в надійних руках! А назва центру повністю виправдана, бо наші особливі діти, приходячи сюди, отримують не тільки професійну допомогу, а й масу позитивних емоцій, радісних вражень. Дуже дякую!

З умовами, створеними у Центрі соціальної реабілітації дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю «Шанс», його матеріально-технічною базою під час своїх робочих поїздок Харківщиною ознайомилися голова обласної державної адміністрації Юлія Світлична та голова обласної ради Сергій Чернов. Очільники області поспілкувалися з колективом закладу та батьками маленьких відвідувачів, високо оцінили ініціативу міської влади та її реалізацію. Зокрема, Сергій Чернов зазначив:

– Зріле суспільство, демократична країна оцінюються саме своїм ставленням до людей з обмеженими можливостями. Вважаю, що Чугуїв чимало досягнув у наданні якісних соціальних послуг, бо знаходить можливості та впроваджує такі проекти на території своєї громади. Чугуїв продемонстрував багато вже успішно реалізованих проектів, що можуть впроваджуватися як кращі практики не тільки на території Харківської області, а й на теренах всієї України. Центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю «Шанс» саме і є одним з таких успіхів громади.