Пам’ять заради майбутнього

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Музей захисників України відкрито у Чугуєві!

На урочистості з нагоди відкриття у Клугино-Башкирівській школі музею захисників України зібралися ветерани АТО та ООС, військовослужбовці 92-ї окремої механізованої бригади, представники обласної, міської та районної влади, депутати міської та обласної рад, волонтери, освітяни, школярі й, звичайно ж, члени громадської організації «Наш вибір», які й виступили ініціаторами створення музею. Майже рік громадські активісти за підтримки муніципалітету, військових, педколективу школи, учнів та батьків працювали над реалізацією проекту, щоб жодна сторінка сучасної історії нашої держави не була втрачена, щоб жодне ім’я захисників не було забуте, щоб ми завжди пам’ятали, завдяки кому маємо можливість жити під мирним небом.

Розповіді про історію створення музею від співголів ГО «Наш вибір» Олега Посунька, Андрія Пазія та фотожурналіста Юрія Ворошилова, виступи Героя України Василя Божка та підполковника Артура Батистова нікого не залишили байдужими. З надзвичайно зворушливою, теплою промовою звернулася до присутніх міський голова Галина Мінаєва, яка, до речі, вже декілька разів особисто відвідувала наших військово-службовців на передовій. Галина Миколаївна передала до музею нещодавно привезені реліквії з Авдіївської промзони – пробиту кулями каску та прапор, з яким воювали наші бійці. На прохання депутата міської ради Віктора Маслова до музею також було передано бронежилет його загиблого сина Андрія.

Місце створення музею обрано невипадково. Адже саме у Клугино-Башкирівці дислокується 92 ОМБр, 170 учнів школи є дітьми учасників АТО, не повернувся живим випускник школи капітан Вадим Демиденко, тут навчаються діти загиблих героїв – підполковника Олега Ковбаси, підполковника Артура Костюченка, майора Ігоря Романцова. З початку бойових дій бригада втратила 59 військовослужбовців, ще 296 – отримали поранення.

 

 

Експозиція музею представляє сучасний період українського державотворення, починаючи з подій на Майдані до сьогодення, відображає внесок військовослужбовців нашої бригади у захист незалежності та територіальної цілісності України. У музейній кімнаті – уламки снарядів, фрагменти знівеченої техніки, привезені з передової, зразки зброї, військове спорядження, особисті речі бійців й навіть справжнісінький бліндаж з нехитрими солдатськими пожитками! Все як на фронті... А ще – численні фотознімки як невмируща пам’ять про Іловайськ, Щастя, Трьохізбенку, Станицю Луганську, Дебальцеве, Мар’їнку, Авдіївку та інше.

Урочистості стали гарною нагодою для дружніх зустрічей побратимів, спільних спогадів та світлин на пам’ять, а музей захисників України, безумовно, стане вагомим джерелом патріотизму та виховання молодого покоління українців. До речі, в відділі освіти вже затверджено штатну одиницю для щойно відкритого шкільного музею, й екскурсії там планують проводити на постійній основі.

Олег Посунько, співголова ГО «Наш вибір»: «Задум створити музей захисників України виник давно. Серед членів нашої організації є багато таких, що в свій час були учасниками АТО й не за переказами знають про війну на сході. Якось ще в 2015 році тодішній командир бригади Віктор Ніколюк сказав, що тут, на передовій, бійці втримають фронт, а от чи втримають його у тилу – велике питання. І, насправді, у інформаційній війні ми програвали. Ось тоді й стало зрозуміло, що вкрай необхідно піднімати рівень патріотичного виховання у суспільстві, особливо серед молоді. Першим з’явився подібний музей у НВК № 5. А з літа 2017 року ми почали працювати над створенням експозиції у Башкирівській школі. З упевненістю можу сказати, що волонтери громадської організації «Наш вибір» вклали в музей всю душу. Ми дякуємо всім, хто долучився до цього справді народного музею: командирам і військовослужбовцям 92-ої бригади, фотожурналісту Юрію Ворошилову, школі та відділу освіту, українській громаді Великобританії в особі Iryna Estevez за фінансову допомогу, завдяки якій були придбані меблі та відбувся друк плакатів.

На нашу думку, музей стане ключовим об’єктом у ланцюжку патріотичного виховання. Сюди будуть заходити, брати до рук речі, які тримали наші воїни, дивитися фотознімки про військове життя-буття – одним словом, мати можливість доторкнутися до живої історії».