Шкільне життя: вчимо першокласників по-новому, без щеплень вхід заборонений, батьківські комітети з іншими повноваженнями

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Початок нового навчального року – одна з найактуальніших тем, яку сьогодні повсюди обговорюють співвітчизники, в тому числі і земляки-чугуївці. До того ж нинішній навчальний рік особливий – стартувала реформа освіти, що передбачає впровадження низки нововведень.

Про готовність чугуївських закладів освіти до роботи в умовах Нової української школи (НУШ), діяльності батьківських комітетів, заборону відвідування шкіл та садочків без профілактичних щеплень та інші важливі моменти, пов’язані з початком навчального року, йшлося 13 вересня під час прямої лінії телефонного зв’язку, проведеної заступником міського голови Тетяною Вінник з мешканцями міста. На питання чугуївців також відповідали керівники відділу освіти та профільних служб міськвиконкому.

За підсумками прямої лінії всі питання, що хвилюють городян, були узагальнені, і на них кореспонденту «Новостей Чугуева» відповіла заступник начальника міського відділу освіти Марина Реброва.

Про готовність закладів освіти до роботи в умовах НУШ

Відразу хочу зазначити, що Нова українська школа – це не тільки нова матеріально-технічна база і методичне забезпечення. Це, перш за все, нова філософія, нові підходи до навчання дітей в школі. Тому Міністерство освіти і науки України підготовку до НУШ почало з найголовнішого – спеціального навчання вчителів, які в 2018/2019 році почали працювати з першокласниками. Таке навчання пройшли всі вчителі, які працюють в 1 класах.

У цьому році нових учнів зустріли абсолютно нові класні кімнати, обладнані з урахуванням рекомендацій Концепції НУШ. У жовтні після проведення тендерних процедур на допомогу вчителю з’являться нові дидактичні матеріали, а до кінця грудня – одномісні парти і нові шафи відкритого типу.

Уже зараз у кожному класі є килимок-пазл для занять, кожна школа отримала нову мультимедійну дошку, очікуються комп’ютери та принтери. У цьому році на підготовку шкіл міста до роботи в умовах НУШ виділено майже 3 млн грн (1 – з державного бюджету, 2 – з міського).

Хочу відзначити, що завдяки широкій інформаційній роботі зараз майже всі батьки знайомі зі змістом Концепції Нової української школи, а вчителі готові надати роз’яснення з тих чи інших питань.

 

 

Про роботу батьківських комітетів і внески в шкільні фонди

У соціальних мережах широко обговорювалася тема скасування батьківських комітетів. За словами Лілії Гриневич, Міністерство освіти і науки не має відношення до створення або заборони в школах батьківських комітетів. «Накази, що втратили силу (№ 440 і 205), були складовою «старого» законодавства і мали рекомендаційний характер і не містили жодних загальнообов’язкових норм. До того ж, у міністерства немає повноважень на врегулювання питань діяльності (прав або обов’язків) батьківського самоврядування», – заявила вона.

Сьогодні рішення про створення батьківських комітетів все ще приймає сам заклад на загальних зборах (конференції) трудового колективу. Зараз МОН працює над законом «Про загальну середню освіту», де будуть прописані нові процедури створення і функціонування батьківських комітетів. Як запевняє освітян Міністр освіти, у цьому році він повинен бути представлений в парламент.

Про вибір мови навчання

Статтею 10 Конституції України в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов національних меншин України. Відповідно до пункту 1 статті 7 Закону України «Про освіту» особам, що належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. Це право реалізовується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

Бажану мову навчання батьки зазначають у заяві про зарахування до 1 класу, рішення приймає педагогічна рада, яка схвалює робочий навчальний план закладу.

Проектом Закону «Про загальну середню освіту» передбачається поступовий перехід, починаючи з 5 класу, на державну мову навчання. При цьому у 1 класах з російською мовою навчання на вивчення державної мови відводиться 3 години та 2 години інтегрованого курсу «Я досліджую світ».

У цьому році з урахуванням вибору батьків в Чугуєві сформовано  9 перших класів з українською мовою навчання та 6 – з російською.

Про забезпечення підручниками

Ситуація з забезпечення учнів підручниками в Чугуєві відповідає загальнодержавним тенденціям, про що громадськість постійно інформується. Так, підручниками  «Математика» та «Я досліджую світ» 1 класи забезпечені на 50%.

Для 5 класів надійшли усі книжки, крім «Української  мови» для класів з російською мовою навчання, «Інформатики» та «Вступу до історії». Для 10 класу надійшли «Математика», «Алгебра», «Геометрія», словники.

Підручники видаються за кошти державного бюджету і найближчим часом будуть отримані та доставлені у школи у повному обсязі. Міністерство освіти також пропонує користуватися електронними версіями тих підручників, які ще перебувають у друку.

Про заборону відвідування закладів без щеплень

Статтею 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з Календарем щеплень, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 № 595.

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з Календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Це необхідно для забезпечення епідемічного благополуччя в організованих дитячих колективах, тому що нещеплена дитина несе загрозу занесення в організований дитячий колектив небезпечної інфекції і можливості захворювання дітей, в першу чергу тих, що не отримали щеплень внаслідок об’єктивних причин – медичних протипоказань до імунізації.

У багатьох країнах світу підходи до проведення щеплень такі ж, як і у нашій країні: нещеплена дитина до відвідування організованого колективу не допускається.

Питання про відвідування навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією. У випадку, коли лікарсько-консультативна комісія приймає рішення щодо заборони відвідування дитиною, у якої відсутні профілактичні щеплення, навчального закладу (при складній епідеміологічній ситуації та/або індивідуальних показниках), то питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішується шляхом організації індивідуального навчання.

Сьогодні відділом освіти спільно з відділом охорони здоров’я проводиться інформаційна кампанія щодо вакцинації дітей, які на сьогодні не мають профілактичних щеплень. Проте у разі спалаху інфекційних захворювань є ймовірність відсторонення від відвідування такими дітьми організованих колективів. У будь-якому випадку такі рішення будуть прийматися виключно у межах чинного законодавства.

Про обов’язковість шкільної форми

Рішення про запровадження шкільної форми певного зразка приймається радою закладу. Кожна школа може обирати власний дизайн. В будь-якому випадку слід дотримуватися ділового стилю в одязі, обирати дитячий одяг із натуральних тканин, пам’ятаючи, що дитина у ньому проводить досить тривалий час. Для молодших школярів батькам важливо передбачити зручність швидко і самостійно переодягтися у спортивну форму на урок фізкультури.

Про роботу груп продовженого дня

Групи продовженого дня створені у всіх школах. До них зараховують дітей молодшого шкільного віку за заявами батьків. Для дітей перебування в ГПД є безкоштовним, батьки сплачують лише вартість їх харчування.