Кожній дитині потрібна родина

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Найкращий спосіб зробити дітей хорошими – це зробити їх щасливими.

У Чугуєві мешкають 6168 дітей віком до 17 років. Щорічно народжуються, йдуть до закладів освіти сотні юних мешканців міста. Отримують нашу любов, піклування, повагу. Але є діти, які потребують особливої уваги з боку дорослих, з боку держави. На захист прав, інтересів дітей, позбавлених батьківської любові, стоять фахівці служб та відділів виконавчого комітету міської ради. Основна мета роботи кожної фахівця зазначених служб – влаштування дитини в родину, у родинні форми виховання, розвитку, утримання. Минули часи, коли дитину-сироту влаштовували до інтернату на державне утримання. У сучасній України існують декілька форм сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Влаштування дитини в родину часто називають словом «усиновлення». Крім усиновлення, є й інші форми влаштування: опіка та піклування, прийомні родини, патронатні батьки, дитячі будинки сімейного типу.

Усиновлення дитини – «ідеальний варіант», якого прагне більшість сімей. Всиновлювати можна і малюків (після 2-місячного віку), і дітей будь-якого віку до повноліття. Діти отримують прізвище усиновлювачів, в правах прирівнюються до рідних дітей. Усиновителі отримують одноразову допомогу, як при народженні дитини, на кожного з дітей.

Рішення про усиновлення дитини приймається судом на підставі наданих документів та висновків.

Всиновити можна тільки дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування. На жаль, в Україні з 106 тисяч дітей зазначених категорій лише 8% (8,5 тис.) мають статус і підходять для усиновлення.

Опіка і прийомна сім’я: батьки-представники. Під опіку/ піклування чи до прийомних сімей передають дітей, яких з будь-яких причин не можна усиновити. За ними зберігається статус дитини-сироти, свої прізвища. Кандидати у прийомні батьки, кандидати у опікуни/піклувальники звертаються до служби у справах дітей. Рішення про встановлення опіки/піклування, влаштування дитини до прийомній родини, дитячого будинку сімейного типу приймаються рішенням виконавчого комітету міської ради на підставі рішення комісії з питань захисту прав дитини. Опікуни/піклувальники отримують державну щомісячну допомогу на дитину, що дорівнює двом дитячим прожитковим мінімумам.

Прийомна сім’я – сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомні батьки беруть прийомних дітей на власну житлову площу відповідно до санітарно-гігієнічних та побутових умов. Діти перебувають у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку, а у разі продовження навчання – до 23 років.

У прийомній родині батьки «влаштовуються на роботу» по вихованню дітей. Державна соціальна допомога на дітей у розмірі 2-х прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку та грошове забезпечення одному з прийомних батьків виплачуються щомісячно.

Прийняття в окрему сім’ю, створену за бажанням подружжя або окремої особи, на виховання та для спільного проживання не менше п’яти дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування, на виховання та для спільного проживання – це влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу.

До речі, у м. Чугуєві успішно створені та функціонують один дитячий будинок сімейного типу та дев’ять прийомних родин, в яких отримують виховання, навчання та розвиток 22 дитини!

Патронатна сім’я – перехідна форма влаштування дітей.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини. Вихователь повинен бути готовий, що діти можуть виявитися тимчасовими гостями в його будинку. Рішення про передачу дитини патронатним батькам приймає орган опіки. Строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців і встановлюється органом опіки та піклування за результатами оцінки рівня безпеки або оцінки потреб дитини та її сім’ї. Розмір соціальної допомоги становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку на місяць. Соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються і виплачуються з дня влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя до дня її вибуття з такої сім’ї та поновлюються у разі наступного влаштуванні дитини в сім’ю патронатного вихователя.

Будь-яка з форм влаштування в сім’ю буде для дитини благом. Вона допоможе соціалізуватися, отримати більше уваги, турботи і любові, набратися навичок у вирішенні побутових питань.

Якщо ви бажаєте взяти дитину у свою сім’ю, стати опікунами, прийомними батьками або патронатними вихователями, звертайтесь до служби у справах дітей виконавчого комітету Чугуївської міської ради за адресою: м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 37, каб. 6, телефон 2-30-46.

 

І. КОРОТИЧ, начальник служби у справах дітей.