Єдиний захист від інфекційних хвороб – вакцинація

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

У зв’язку із спалахом інфекційних хвороб в Україні наразі велика увага приділяється імунізації проти дифтерії, правця та корі дитячого та дорослого населення.

Небезпечні хвороби

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання бактеріальної природи, що характеризується розвитком фібринозного запалення в області впровадження збудника (уражаються переважно верхні дихальні шляхи, слизова оболонка ротоглотки). Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти, навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, що руйнує тканини дихальної системи. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Токсин може спричинити слабкість, біль у горлі, лихоманку, збільшення лімфатичних вузлів шиї. Токсин також може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему.

Ускладнення від дифтерії можуть включати блокування дихальних шляхів, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ушкодження нерва (поліневропатія), легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

Правець – не менш небезпечна інфекція, яка становить загрозу життю людини. Це гостре бактеріальне захворювання, при якому виникає важке ураження нервової системи з розвитком тонічного напруження скелетних м’язів і генералізованих судом. Збудником захворювання є правцева паличка, яка здатна існувати роками у зовнішньому середовищі у вигляді спор. Ці спори дуже стійкі до антисептиків і дезинфікуючих засобів, крім того, вони здатні виживати при температурі 90° С протягом 2 годин.

Одним з перших ознак правця може стати тупий тягнучий біль у місці травми, навіть у вже загоєній рані. Першими специфічними симптомами захворювання, що дозволяють запідозрити правець, є:

– тризм (судорожне стиснення) жувальних м’язів, що призводить до утруднення відкривання рота; так звана сардонічна посмішка, що надає особі злобно-глузливий вираз; дисфагія (порушення ковтання).

Як вберегтися від хвороби?

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та правця і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих. В Україні щеплення дитячого та дорослого населення проводяться згідно з календарем щеплень, затвердженим МОЗ. Планове проведення вакцинації проти дифтерії та правця здійснюється з двомісячного віку, перша ревакцинація проводиться в 18 місяців, друга – у 6 років, далі – кожні 10 років.

Де зробити щеплення?

В центрі Первинної медико-санітарної допомоги Чугуєва щеплення дітям можна зробити цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП, яка забезпечує найкращий захист. Також наявна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризик померти від дифтерії або правця набагато вищий, ніж ризик сер-йозної реакції на вакцину. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін’єкції або невелике підвищення температури, – це звичайні явища.

Щеплення дітям проводяться в кабінеті щеплень Центру (вул. Леонова, 4-а) щоденно, крім вихідних, з 8.00 до 14.00. Дорослому населенню – крім неділі. Четвер – день БЦЖ.

 

Не будьте байдужими до свого здоров’я та здоров’я ваших дітей. Вакцинуйтесь від дифтерії та правця! Низький рівень імунізації може призвести до спалаху цих хвороб.