Суббота, июля 31, 2021

Саме так коротко можна визначити основні зміни в шкільній освіті за концепцією «Нової української школи»

З 1 вересня 2018 року по всій країні починається впровадження нового стандарту початкової школи, який, по суті, і дає старт повномасштабній реформі освіти.

У Чугуєві до нововведень ретельно готуються.  Проходять відповідне навчання на онлайн-курсах вчителі початкової школи, ось-ось розпочнеться очне навчання. Ведеться робота з підготовки класних кімнат, до яких незабаром увійдуть першокласники,  до нових умов:  будуть закуплені нові меблі для учнів, обладнане сучасне робоче місце вчителя. У чому ж суть самих нововведень, що кардинально зміниться в школі вже з нинішнього вересня? Відповіді на ці питання нам допомагала шукати начальник міського відділу освіти Марина Проценко.

Змінюється зміст та філософія освіти

В останні роки школа живе у стані постійного реформування, йдуть нескінченні суперечки про доцільність тих чи інших нововведень. Але сьогодні безперечним є одне: світ стрімко змінюється, і та система освіти, яку ми маємо зараз, однозначно не відповідає викликам часу, не здатна підготувати дитину до завтрашнього дня. За оцінками вчених, до 2030 року близько 60% сьогоднішніх професій приречені на зникнення, а це значить, що суспільству потрібні будуть нові знання, нові вміння і навички. Вже зараз ми бачимо, наскільки змінилися діти: вони швидко й легко опановують нові гаджети, вміють самостійно знайти потрібну інформацію. Таким чином, найближчими роками заклади освіти мають кардинально змінитися та забезпечити учнів не просто знаннями та вміннями, а такими компетентностями, щоб у майбутньому, застосовуючи їх на практиці, діти могли стати успішними та посісти гідне місце в житті.

Вже з 1 вересня розпочнеться реалізація Концепції «Нової української школи», і закономірно, що почнеться реформа з упровадження нового стандарту для 1 класу. Найголовніше, на чому слід зосередити увагу, – це новий зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, необхідних для успішної самореалізації в суспільстві. Це зробить освіту більш сучасною, актуальною, цікавою для дитини, такою, що мотивує, відкриває дитині можливості, спонукає шукати інформацію, критично її переосмислювати і застосовувати в житті.

Досягнення поставленої мети змінює сам підхід до організації навчально-виховного процесу. Нова українська школа працюватиме на базі особистісно орієнтованої моделі освіти з урахуванням здібностей, потреб та інтересів кожної дитини.

 

 

Створення необхідних умов для навчання

Навчання в школі не має бути для дитини стресом, викликаним різкими змінами звичного дошкільного життя.  Саме тому рекомендовано, здійснюючи навчання шестирічок, змінити  простір класу. Пропонується таке зонування навчального середовища: зони відкриттів, новин, матеріалів, комунікативна зона, зона тиші та зона вчителя, тематична зона.

Безумовно, для роботи по-новому потрібні нові умови, нова матеріально-технічна база. Над створенням таких умов органами місцевого самоврядування ведеться активна робота. Коштом міського бюджету будуть закуплені комплекти учнівських меблів – одномісні парти, які можна буде легко трансформувати за потребою, а також інше обладнання.

Для організації навчально-виховного процесу за новим стандартом учителю потрібна сучасна комп’ютерна та копіювальна техніка. Нові стандарти вимагають використання безлічі методичних посібників, дидактичних та роздаткових матеріалів, і ми активно вивчаємо шляхи їх придбання та  забезпечення класів. Цього року за фінансової підтримки області передбачено обладнання сучасних робочих місць вчителів у двох школах. Слід розуміти, що відразу обладнати і забезпечити всім необхідним 14-15 навчальних кабінетів (а саме стільки, попередньо, ми набираємо перших класів у місті) неможливо, але буде докладено максимальних зусиль, щоб організувати навчально-виховний процес у досить комфортних умовах, які будуть  відповідати головним вимогам.

Для учнів з особливими освітніми потребами ми продовжуватимемо створювати умови для спільного навчання з однолітками.

Нова роль вчителя

Ключова роль в реалізації змін відводиться не облаштуванню класів новими меблями та навіть не оновленню змісту державних стандартів, а саме вчителю, який стає агентом змін, головним чинником успішності реформи освіти. Останнім часом його роль змінилася, вчитель перестав бути єдиним і безальтернативним носієм нових знань. Сучасний вчитель має стати  своєрідним модератором в індивідуальній освітній програмі дитини, здатним направити, мотивувати до аналізу й осмислення інформації.

Вчителю в умовах Нової української школи надається значна академічна свобода в конструюванні навчального матеріалу. Він сам моделюватиме навчальний план, зможе вибирати методику викладання, варіювати години на вивчення тем, застосовувати авторські навчальні програми, методи, стратегії та  способи навчання.

Вже сьогодні педагоги, що з вересня навчатимуть перші класи, проходять підготовчі онлайн-курси за новими методиками, а з 26 березня розпочнуться заняття з тренерами, які пройшли підготовку в Києві та Харкові.

Питання батьків і до батьків

Чи не заграються діти в школі? Чи не нівелюється сам процес навчання за таких нових підходів? При грамотній організації процесу – ні. Ігрові форми навчання знайомі нашим педагогам і давно використовуються в початковій школі. Така методика спрямована не на гру як таку, а на компетентності, які дитина отримає граючи – у звичному та доступному для неї середовищі.

Ще одне болюче питання: чи правда, що батьки мають придбати кожному першокласнику планшет для організації навчального процесу? Відповідь: ні, такої необхідності немає. Немає таких вимог у жодному офіційному документі, який регламентує навчання в Новій українській школі.

Яким чином проходить набір учнів до 1 класів? Зарахування дітей до перших класів відбуватиметься за першочерговістю територіального принципу (за кожною школою закріплено район обслуговування). При наявності вільних місць заклад може брати учнів і з інших територій.

Дуже турбує, що батьки близько 70 майбутніх першокласників не визначилися, до яких закладів підуть їхні діти. Це ускладнює процес формування мережі класів, а значить, ускладнює процес планування фінансування, забезпечення кадрами, нормативної наповнюваності класів. Міністерством освіти і науки розробляється Положення, за яким вибір батьками закладів освіти для майбутніх першокласників необхідно зробити до початку літніх канікул. Але це – лише проект.

Реформування освіти, створення Нової української школи – це складний довготривалий процес, який потребує спільних зусиль держави, органів місцевого самоврядування, освітянської спільноти, батьківської громадськості. Про хід підготовки ми ще неодноразово інформуватимемо громаду міста. Працівники відділу освіти та шкіл міста зустрічатимуться з батьками дітей випускних груп дитячих садків, публікуватимуть роз’яснювальні матеріали на сторінках газети та офіційних сайтах.

Відповіді на індивідуальні питання мешканці міста можуть отримати у відділі освіти Чугуївської міської ради за телефоном 2-45-87 або особисто за адресою: м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 20.