І знову про облік газу

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Чи вирішиться по-справедливому болюче питання – цікавляться наші читачі

Вже неодноразово наша газета зверталася до теми обліку об’ємів спожитого газу у будинках, обладнаних загальнобудинковими лічильниками. Як відомо, ще у минулому році на десятки багатоповерхівок Чугуєва було встановлено загальнобудинкові прилади обліку газу. Цей процес супроводжувався масовим невдоволенням людей та відбувався проти їх волі, але постачальники все ж таки майже силою нав’язали споживачам такий механізм обліку газу. У результаті мешканці стали оплачувати значно більшу кількість кубів газу, ніж за нормою. До того ж виникли масові обурення з приводу несправедливості такого механізму: хтось з ранку до вечора пече пиріжки на продаж і топить газом, а хтось тільки вранці каву варить – а платять за однакову кількість кубів.

Здавалося б, проблема, яка виникла не тільки в нашому місті, а й по всій Україні, потребує урегулювання на загальнодержавному рівні. І рішення таки було прийнято – з 20 січня 2018 року набули чинності зміни до закону «Про внесення змін до Закону України» про забезпечення комерційного обліку газу» щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу.

На наш запит до газопостачальної організації  щодо нового порядку обліку газу ми отримали відповідь, що «згідно з умовами прийнятого Закону:

– термін оснащення лічильниками споживачів, що використовують природний газ для приготування їжі (тобто користуються лише газовою плитою), продовжено до 2021 року;

– встановлення загальнобудинкових лічильників здійснюється лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку. У разі ненадання співвласниками багатоквартирного будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється;

– побутові споживачі природного газу – фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу. Порядок i розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку встановлюються Кабінетом Міністрів України;

– Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

 

 

На даний час відсутні механізм i порядок компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних лічильників газу для споживачів. Як вже зазначалось, термін для приведення Кабінетом Міністрів у відповідність нормативно-правових актів, визначений Законом, складає 3 місяці. Після їх прийняття урядом ПАТ «Харківгаз» матиме можливість надати деталізовані пояснення щодо забезпечення обліку газу в Харківській області».

Як бачимо, закон не дає відповіді на питання, що найбільше турбують споживачів: чи припинять вести розрахунки за загальнобудинковими приладами обліку, чи отримають мешканці будинків, де такі прилади вже встановлено, право на безкоштовне обладнання  квартири індивідуальним лічильником до 2021 року,  протягом якого часу та у якому розмірі буде здійснюватися компенсація за самостійно встановлені лічильники. Наразі сталося так, що ті, хто виявився непокірним та зухвалим, платять за низькими нормами та ще й мають право на безкоштовний індивідуальний лічильник, а більш «слухняні» й платять багато, й лічильник їм не обіцяють.

Що ж, зачекаємо 20 квітня – саме до цієї  дати повинні привести у відповідність з законом усі нормативно-правові акти. Можливо, вони урегулюють ситуацію по-справедливому для усіх споживачів. Юристи ж радять мешканцям (у разі якщо вони не надавали згоду на встановлення загальнобудинкового лічильника газу) об’єднуватися з сусідами та у суді відстоювати свої права.

В. ШЕВЧЕНКО.