Приватизація земельних ділянок: що необхідно знати

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

На останньому засіданні голів вуличних комітетів городяни активно цікавилися питаннями, які стосуються приватизації земельних ділянок. Надати професійну відповідь з цього приводу ми запропонували начальнику відділу з питань земельних відносин, комунальної власності та приватизації міськвиконкому Віталію Чоломбитьку.

– Донедавна відповідно до статті 24 Закону України «Про містобудівну діяльність» на законодавчому рівні (в зв’язку з відсутністю оновленого генерального плану міста та іншої містобудівної документації) було заборонено передачу (приватизацію) земельних ділянок у власність, в тому числі і під існуючою житловою забудовою навіть далеких 50-х років. На сьогоднішній день депутати Чугуївської міської ради, аби владнати ситуацію, яка склалася на території міста (земельні ділянки не передавалися у власність починаючи з 1 січня 2015 року), прийняли відповідне рішення сесії, що можна передавати земельні ділянки під існуючим житловим фондом у власність. Реалізуючи це рішення, вже на сьогоднішній день передано більше 100 земельних ділянок у власність мешканцям міста Чугуєва. Городяни, які мають бажання приватизувати земельну ділянку під своїм будинком, можуть звертатися до міського центру надання адміністративних послуг (вул. Старонікольська, 37).

Поясню ситуацію щодо державних актів, які були видані в попередні роки. До 2003 року видавалися державні акти на приватизацію старого зразка (рожеві або червоні). Відповідно до чинного на той час Земельного кодексу цим земельним ділянкам не присвоювався кадастровий номер. Якщо ви маєте саме такі документи, то вам потрібно звернутися до землевпорядних організацій на території Чугуєва (наразі їх більше десяти) для замовлення технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. Після цього вся документація надається до відділу держгеокадастру (вул. Старонікольська, 42), і протягом п’яти робочих днів ви отримаєте витяг з державного Земельного кадастру. Цього документу буде достатньо для здійснення будь-яких операцій зі своїм майном, тобто можна робити наслідування, дарування, укладати договори купівлі-продажу. Що стосується державних актів синього та зеленого кольору, які видавалися з 2003 року, вони чинні на сьогоднішній день. Але є деякі помилки в зв’язку з тим, що система Держгеокадастру України постійно оновлюється. Тому пропонуємо звертатися до нашого відділу (кабінет № 31 міськвиконкому) зі своїми документами на земельну ділянку. Ми зможемо безоплатно перевірити їх наявність в базі даних Держ-геокадастру і в разі невідповідності кадастрового номера або власника дати кваліфіковану консультацію з цього питання.

На сьогоднішній день дозвіл Чугуївської міської ради на розробку технічної документації з землеустрою не надається. Тому власник житлового будинку, який має бажання розпочати процедуру приватизації землі, звертається безпосередньо до землевпорядних організацій та укладає договір на проведення геодезичних робіт і розробку технічної документації з землеустрою. При собі треба мати такі документи: паспорт, ідентифікаційний код, документи на будинок (договір купівлі-продажу, свідоцтво власності, технічний паспорт на житловий будинок). Землевпорядні організації на сьогодні усі приватні, державних немає. Вартість цих робіт на території міста складає від 1500 до 2000 гривень. Хочу ще раз зазначити, що ці кошти платяться не міській раді і не її структурним підрозділам. Городяни замовляють технічну документацію в організаціях, які мають ліцензію на проведення землевпорядних робіт. Після цього їм буде потрібно звернутися до відділу Держгеокадастру в місті Чугуєві і замовити витяг з Державного земельного кадастру. З отриманими документами замовник звертається до Центру надання адміністративних послуг з заявою про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність, і зазначені питання виносяться на найближче засідання сесії міськради. Після чого в цьому ж центрі документи здаються для реєстрації права власності в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.