Депутати заборонили встановлення загальнобудинкових лічильників газу без згоди мешканців

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

21 грудня  Верховна Рада 325 голосами народних депутатів підтримала законопроект про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу.

З метою захисту прав та інтересів населення України – побутових споживачів природного газу закон чітко визначає, що загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку.

Оператори ГРМ повинні встановити індивідуальні газові лічильники споживачам за рахунок тарифу на розподіл природного газу до 2021 року. Передбачається можливість самостійного встановлення індивідуальних лічильників газу побутовими споживачами з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за природний газ операторам ГРМ.

Встановлюється заборона для операторів ГРМ щодо припинення постачання газу у багатоквартирний будинок у разі ненадання співвласниками такого будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу.

На сьогодні у багатьох містах України склалася напружена ситуація щодо встановлення лічильників газу побутовим споживачам (населенню), оскільки в Законі України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» не визначено, які саме лічильники газу мають бути встановленні – індивідуальні чи загальнобудинкові.

Користуючись такою правовою невизначеністю, суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території (далі – оператори ГРМ) почали масово встановлювати у багатоквартирних будинках загальнобудинкові лічильники газу замість індивідуальних. Такими діями оператори ГРМ фактично змушують мешканців будинків оплачувати об’єм газу, спожитого багатоквартирним будинком в цілому, незалежно від фактичного споживання природного газу конкретним споживачем.

Окрім того, дозволу/згоди співвласників на встановлення в їхніх будинках загальнобудинкових лічильників газу оператори ГРМ не запитують. Як свідчать численні звернення громадян, при відмові співвласників щодо встановлення таких лічильників, оператори ГРМ припиняють газопостачання до таких будинків.

З метою захисту прав та інтересів населення України – побутових споживачів природного газу, цим законопроектом:

– чітко визначається, що загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку;

– передбачається можливість самостійного встановлення індивідуальних лічильників газу побутовими споживачами з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за природний газ операторам ГРМ;

– встановлюється заборона для операторів ГРМ щодо припинення постачання газу у багатоквартирний будинок у разі ненадання співвласниками такого будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу.