Соціальні послуги повинні задовольняти потреби конкретного споживача

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Такою була провідна ідея семінару «Реформування системи надання соціальних послуг на прикладі Чугуєва», що відбувся в мерії 13 червня

Відкриваючи зустріч, голова Харківсь-кої обласної ради, Президент Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області Сергій Чернов, що взяв активну участь у заході, та міський голова Чугуєва Галина Мінаєва наголосили на надзвичайній актуальності роботи з надання соціальних послуг, відзначивши, що саме за її якістю оцінюють рівень діяльності влади в цілому.

У роботі семінару взяли участь представники Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, експерти Харківського інституту соціальних досліджень, депутати, керівники управлінь та відділів облради, міські голови Харківщини та керівники соціальних закладів. Усі разом шукали найкращу модель щодо надання соціальних послуг з урахуванням потреб як громади в цілому, так і конкретних її мешканців.

Під час зустрічі було презентовано кращі соціальні практики Чугуєва, результати співпраці Чугуївської міської ради з ГО «Харківський інститут соціальних досліджень» у рамках проекту «Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг», який фінансується Європейською комісією.

За період реалізації проекту (з червня 2015 року) було проведено комплексне оцінювання системи надання соціальних послуг, здійснено оцінку потреб населення у соціальних послугах, розроблено та прийнято Стратегію розвитку системи надання соціальних послуг м. Чугуєва, вивчено досвід надання соціальних послуг Графства Кент (Великобританія), навчено персонал соціальних служб та запроваджено програму міні-грантів з підтримки нових соціальних послуг, які надаються недержавними провайдерами.

 

 

– Ідея проекту «Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг», який реалізує Інститут, полягає у створенні відкритого ринку соціальних послуг, на якому місцева громада визначає, замовляє, контролює та оплачує соціальні послуги. Ці послуги можуть надаватися приватними, комунальними або благодійними організаціями. Така система дозволить найбільш ефективно використовувати гроші місцевих громад та опікуватися усіма без винятку вразливими категоріями населення», – сказав в ході своєї презентації провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов.

Начальник Управління соціального захисту населення Чугуєва Олена Куриленко зупинилася на досягненнях та проблемах у роботі з надання соціальних послуг та представила основні положення Стратегії розвитку соціальних послуг у Чугуєві на 2017-2020 роки, при цьому акцентувавши особливу увагу на доступності та задоволенні індивідуальної потреби в тій чи іншій послузі, залученні на ринок соцпослуг приватних та благодійних провайдерів.

Учасники семінару мали змогу ознайомитися з досвідом надання соціальних послуг у Графстві Кент (Великобританія), інформацією про зміну порядку фінансування та замовлення соціальних послуг – створення ринку соціальних послуг, впровадженням у Чугуєві соціальної послуги тимчасового догляду «Соціальна няня», доробками з запровадження інклюзивної освіти у Чугуєві.

Практичною складовою семінару стало відвідування НВК № 6, де делегація змогла наочно ознайомитися з функціонуванням у закладі класу інклюзивної освіти та «Ресурсної кімнати» для дітей з особливими потребами, облаштування якої в навчальному закладі стало можливим завдяки участі у конкурсі міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом у майбутнє» Харківської обласної ради та в проекті Європейського Союзу «Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг». Заключним етапом стало відвідування відділення денного перебування Територіального центру соціального обслуговування.

Підсумовуючи робочу поїздку до Чугуєва, голова обласної ради Сергій Чернов високо оцінив досвід міста з надання соціальних послуг, особливо відзначивши злагоджену роботу команди місцевого самоврядування на чолі з міським головою Галиною Мінаєвою, яка завжди відкрита до впровадження передових технологій, має ініціативу та активно бере участь у проектах, спрямованих на підвищення якості життя людей.

– Сьогодні керівник будь-якої ланки повинен проявляти ініціативу, брати на себе відповідальність, формувати команду і знаходити можливості реалізувати необхідні для громадян соціальні проекти. Зріле суспільство, демократична країна оцінюються саме своїм ставленням до людей з обмеженими можливостями. Вважаю, що Чугуїв чимало досягнув у наданні якісних соціальних послуг, бо знаходить можливості та впроваджує такі проекти на території своєї громади. Чугуїв продемонстрував багато вже реалізованих проектів, що можуть впроваджуватися як кращі практики не тільки на території Харківської області, а й на теренах всієї України, – зазначив Сергій Чернов.

У свою чергу Галина Мінаєва подякувала Сергію Чернову за всебічну підтримку корисних для громади починань та зауважила, що й у подальшому місто буде рухатися вперед на шляху вдосконалення роботи з надання соціальних послуг, залучаючи на ці цілі усі можливі ресурси, у тому числі грантові.

– Наразі завдяки перемозі у обласному конкурсі міні-проектів «Разом в майбутнє» триває робота з облаштування ще одного інклюзивного класу у ЗОШ № 8, а для благоустрою нещодавно відкритого Центру реабілітації дітей-інвалідів та людей з інвалідністю «Шанс» ми плануємо залучити кошти Німецької федеральної компанії GIZ. Обравши багато років тому девіз у соціальній роботі – «Чужої біди не буває», ми намагаємося якомога повніше забезпечити соціальні потреби кожного мешканця міста, тим самим зберігаючи їх громадську активність та самодостатність, – підкреслила міський голова Чугуєва.