Піклуючись про особливих дітей

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

«Організація навчання дітей із особливими освітніми потребами у спеціальних та інклюзивних класах загальноосвітніх навчальних закладів» – науково-практичний семінар на таку тему відбувся у нашому місті у вівторок

Його учасниками стали начальники відділів і управлінь освіти всієї Харківської області. Чугуїв був обраний місцем проведення семінару не випадково, адже наше місто є одним з піонерів інклюзивної освіти в області.

Інклюзивне навчання передбачає створення освітнього середовища, яке б відповідало потребам і можливостям кожної дитини, незалежно від особливостей її психофізичного розвитку.

Організатором семінару, що відбувся у нашому місті, виступили Департамент науки і освіти Харківської облдержадміністрації, КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» та мерія Чугуєва. З привітальним словом до учасників заходу звернулася міський голова Галина Мінаєва, яка підкреслила, що вирішення проблем дітей, які потребують особливих освітніх умов, вже давно є пріоритетними для місцевої громади. Олена Байназарова, заступник начальника Департаменту науки і освіти ХОДА, наголосила на надзвичайній важливості та всебічній підтримці створення інклюзивного середовища в освіті Харківщини.


У ході семінару були розглянуті новації щодо запровадження інклюзивної освіти в Україні, нормативно-правові аспекти забезпечення організації навчання дітей з особливими освітніми потребами, тонкощі методичного супроводу навчання особливих дітей в інклюзивних класах та роль психолого-медико-педагогічної консультації в запровадженні інклюзивної освіти.

Своїм досвідом роботи зі створення умов навчання дітей з особливими освітніми потребами з колегами поділилися начальник відділу освіти Чугуївської міської ради Марина Проценко та завідувач психолого-медико-педагогічної консультації Марина Оринко.

Після блоку теоретичних питань учасники семінару мали нагоду побачити роботу освітян Чугуєва з упровадження інклюзивної освіти на практиці. Гості відвідали інклюзивні групи у Чугуївському ДНЗ № 12 і Центр раннього втручання при ньому, а також ознайомилися з умовами для навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами в Чугуївському НВК № 6 та завітали до новоствореного в закладі ресурсного інклюзивного класу.

Інклюзивний ресурсний клас (ще один подібний клас буде створений у ЗОШ № 8) відкритий завдяки перемозі м. Чугуєва в обласному конкурсі міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє» та участі в проекті Європейського Союзу «Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг», за фінансової підтримки органів місцевого самоврядування.

МОВОЮ ЦИФР

На сьогодні в Чугуєві проживають 5499 дітей віком до 18 років (дошкільного віку – 2087, шкільного віку – 3412). Серед них з особливими освітніми потребами – 1100 (дошкільного віку – 176, шкільного віку – 924, з них – 135 дітей з інвалідністю). Це затримка психічного розвитку, порушення мовлення, розумова відсталість, порушення опорно-рухового апарату, порушення зору, порушення слуху, аутизм, синдром Дауна, інші труднощі психічного розвитку.

У всіх загальноосвітніх навчальних закладах міста навчаються діти з особливими освітніми потребами. За індивідуальною формою навчаються 47 дітей, інклюзивною освітою охоплено 7.