Дано старт «Децентралізаційному марафону»

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Цю всеукраїнську акцію ініціювала Асоціація міст України з метою активізації та стимулювання процесу об’єднання і формування спроможних громад

21-23 червня в Одесі відбувся ХІІ Український муніципальний форум, який проводить Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».

Цей традиційний щорічний захід служить майданчиком для обговорення питань і вироблення спільної позиції органів державної влади та Асоціації міст України щодо розвитку місцевого самоврядування, вдосконалення законодавчої бази, вирішення конкретних проблем забезпечення життєдіяльності територіальних громад.

У заході взяли участь близько 300 учасників, серед яких: голови громад – членів АМУ, представники парламенту, уряду та профільних міністерств, а також проектів міжнародної технічної допомоги – партнерів АМУ, експертного середовища.

 

 

Чугуїв на форумі представляла міський голова Галина Мінаєва, яка є головою Комітету Правління АМУ з питань впровадження реформи місцевого самоврядування. Основну увагу у своїй промові перед учасниками форуму Галина Миколаївна приділила стану і проблемам реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Зокрема, зазначила:

«Громада очікує від нас якісних послуг, а коштів на виконання власних повноважень маємо обмаль. Держава, делегувавши нам великий обсяг своїх повноважень, постійно не виконує свого конституційного обов’язку надавати нам на виконання тих повноважень кошти в повному обсязі. Тому ми змушені дофінансовувати освіту, охорону здоров’я, соціальний захист та культуру з власних доходів, а виконувати роботи з благоустрою наших міст, яке вимагають громади, – немає можливості. Нашим службовцям ми не можемо платити гідну зарплату, тому найкваліфікованіші з них ідуть з виконавчих органів до інших працедавців. При всьому цьому ми не маємо права оптимізувати нашу інфраструктуру надання соціальних послуг, щоб раціоналізувати видатки на її утримання. Ми не маємо у своїй юрисдикції земель за межами забудови, і тому наші можливості залучити інвестора обмежені. Не приходить інвестор і до села, яке землю має, але не має нашої інфраструктури…

Реформа в частині податків і бюджету навіть випередила інші реформаторські заходи. І справа начебто рушила з місця. На жаль, проблема оптимального перерозподілу повноважень та фінансових ресурсів між центральними і місцевими органами влади та місцевого самоврядування залишається однією з найбільш актуальних.

…З об’єднаних на сьогодні громад ледве половина відповідає критеріям спроможності, закладеним до Концепції. Їм явно треба дооб’єднуватися далі. Але надання таким недооб’єднаним громадам тих самих бонусів, які передбачені для спроможних громад, таке дооб’єднання демотивує».

Галина Мінаєва звернула увагу на те, що консолідація громад в деяких інших країнах також розпочиналася на добровільних засадах, але закінчувалася завжди адміністративним об’єднанням тих, хто добровільно об’єднуватися не поспішав.

«Майже не чути в цьому році якихось серйозних інформаційно-агітаційних заходів, які б переконували і лідерів громад, і самих громадян об’єднуватися з іншими в спроможні громади. Інформаційна тиша створює враження, що реформу зупинено», – зазначила міський голова.

Завершуючи виступ, Галина Мінаєва вкотре наголосила на необхідності більш активної роботи з впровадження реформи місцевого самоврядування та висловила свою підтримку ініціативі Асоціації міст України щодо проведення в громадах «Децентралізаційного марафону».

ДОВІДКА

«Децентралізаційний марафон» – це широкомасштабна акція, яка охопить всі регіони України. Протягом півроку (з червня по грудень) у громадах відбудеться близько 1000 виїзних заходів, які організують регіональні відділення Асоціації. Консультанти проінформують про переваги децентралізації, роз’яснять процеси та етапи об’єднання громад, проконсультують і допоможуть підготувати необхідні документи та проекти рішень. Важливим мотиваційним стимулом та чинником переконання у користі формування спроможних громад стане участь у марафоні керівників уже діючих об’єднаних територіальних громад та їх розповідь про життя після об’єднання. Акція проводиться в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), яку реалізує АМУ за підтримки USAID.