Мінімальні гарантії в оплаті праці та відповідальність за їх порушення

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради звертає увагу на те, що Законом України від 31 березня 2016 року № 1063-VIII «Про Державний бюджет України на 2016 рік» із змінами і доповненнями, з 1 травня 2016 року встановлюється новий розмір мінімальної заробітної плати:

у місячному розмірі:  1450 гривень;

у погодинному розмірі: 8,69  гривні.

Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

Розмір мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 9 Закону України «Про оплату праці» визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження її здоров’я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості.

До мінімальної заробітної плати не включаються доплати за роботу в надурочний час, в тяжких, шкідливих, особливо шкідливих умовах праці, на роботах з особливими природними географічними та геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я, а також премії до ювілейних дат, за винаходження та раціоналізаторські пропозиції, матеріальна допомога. Мінімальна заробітна плата забезпечується лише тарифною частиною заробітної плати. Тобто посадовий оклад чи місячна тарифна ставка працівника не можуть бути меншими за розмір мінімальної заробітної плати.

Нагадуємо, що мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, організацій та установ всіх форм власності та господарювання та фізичних осіб.

Згідно зі ст. 265 КЗпП за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, застосовується штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Крім того, на підставі Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) до роботодавця також може бути застосована і адміністративна відповідальність у розмірі від 510 до 1700 грн за виплату заробітної плати не в повному обсязі.