Земля для учасників АТО: проблема на стадії вирішення

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Як відомо, однією з найбільш затребуваних гарантій соціального захисту військовослужбовців, які виконали свій обов’язок перед Батьківщиною в зоні АТО, є першочергове безоплатне отримання у власність земельних ділянок в межах населеного пункту, на території якого вони зареєстровані. Звертаються з такими заявами до місцевих органів влади і наші земляки, багато з яких останнім часом брали участь у бойових діях на сході України. Про те, як дане питання вирішується в Чугуєві, нашому кореспонденту розповів начальник управління – начальник відділу комунальної власності та земельних відносин управляння містобудування, архітектури, комунальної власності Чугуївської міської ради Віталій Чоломбитько.

– Станом на 8 вересня цього року до Чугуївської міської ради надійшло 25 звернень учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, щодо виділення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в Чугуєві.

Відповідно до затвердженого рішенням сесії Чугуївської міської ради від 30 квітня 2015 року Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, в єдиний міський реєстр поданих звернень вносяться учасники АТО, зареєстровані в нашому місті. Зазначу, що дата реєстрації місця проживання учасника бойових дій в Чугуєві повинна передувати даті його направлення та перебування для участі в АТО, при чому заяву до міської ради може надати не лише сам військовий, але й члени його родини.

Із двадцяти п’яти поданих заяв по двом надана відповідь про неможливість надання земельних ділянок у власність першочергово, тому що місце проживання зазначених учасників АТО зареєстровано в інших населених пунктах. Решта двадцять три включені до єдиного міського реєстру поданих звернень учасників АТО.

 

 

Що стосується конкретних термінів розгляду зазначенних звернень, то прийняття відповідних рішень стане можливим лише після визначення додаткових незабудованих територій в результаті оновлення Генплану, частиною якого є розроблення плану зонування та детального плану території міста відповідно до норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». До речі, востаннє межі Чугуєва були встановлені в 1967 році, а Генеральний план міста на їх основі був розроблений у 1990-1991 pp. В ході містобудівної діяльності визначені цим Генпланом земельні ділянки були роздані для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд протягом 1993-2010 років.

На сьогоднішній день питання щодо оновлення Генплану Чугуєва та затвердження меж міста за фактичним землекористуванням знаходиться в стадії вирішення: згідно з планом виконання робіт, який міська рада уклала з київським державним інститутом «Дніпромісто», їх завершення планується до кінця поточного року.

– Отже Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» забороняє надання у власність під будь-які потреби земельних ділянок в населених пунктах, які не мають власного Генерального плану. Але ж в інших населених пунктах, як свідчать ЗМІ, такі земельні ділянки все ж таки надаються…

– Сьогодні це питання може позитивно вирішуватися лише в тих містах і селах, які мають свої розроблені та затверджені генеральні плани, або на стадії їх розробки створені плани зонування та детальні плани тієї чи іншої території. Всі інші населені пункти, серед яких поки що і наше місто, не мають можливості надавати земельні ділянки у приватну власність. При цьому мова йде не лише про учасників АТО, а й про інші категорії громадян, приміром, власників домоволодінь, побудованих в 50-60-х роках минулого сторіччя. Вирішення питання розробки Генерального плану нашого міста знаходиться під постійним контролем міського голови Галини Миколаївни Мінаєвої і, як я уже зазначив, ми сподіваємося на його вирішення до кінця 2015 року.

ДОВІДКА НЧ:

Відповідно до положень частини першої статті 121 Земельного Кодексу України, учасники АТО можуть отримувати ділянки з земель державної власності (в межах областей) або комунальної власності (в межах населених пунктів) у таких розмірах:

– для ведення фермерського або особистого селянського господарства – до 2 га;

– для ведення садівництва – до 0,12 га;

– для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) – до 0,25 га у селах, до 0,15 га – у селищах та до 0,10 га – у містах;

– для індивідуального дачного будівництва – до 0,10 га;

– для будівництва індивідуальних гаражів – до 0,01 га.