Воскресенье, сентября 19, 2021

Після 22:00 сусіди співають, кричать, стукають важкими предметами... Знайома ситуація? То як же можна в правовому полі вплинути на таких шумних сусідів?
Відповідь підготовлена за матеріалами Координаційного центру з надання правової допомоги:

З 10 години вечора і до 8 ранку не можна голосно співати, кричати, слухати гучно музику, використовувати салюти і феєрверки тощо.

Якщо шум виробляє якась будівельна техніка, то її вже не можна використовувати з 9 години вечора.

Зверніть увагу, що проведення ремонтів у вихідні і святкові дні заборонене. Ви зможете проводити ремонт у такі дні, якщо погодите це з вашими сусідами.

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», підприємства, організації, а також фізичні особи при проведенні будь-якого виду діяльності не повинні перевищувати рівень шуму, який встановлено санітарними нормами для житлових будинків, прибудинкових територій, установ освіти і культури, а також інших приміщень, в яких можуть перебувати люди як постійно, так і тимчасово.

Які ж передбачені норми шуму? Згідно з відповідним наказом Міністерства охорони здоров’я від 22 лютого 2014 року, максимальний рівень шуму, який дозволений у будинках і квартирах, становить: вдень – 50 децибел, вночі – 40 децибел. Для готелю або гуртожитку 55 – максимальний рівень шуму вдень і 45 – вночі.

Для прикладу, 35 децибел – це цокання настінного годинника, 45 децибел – це шум розмови, 65 – це шум гучної розмови.

Якщо ж ваші сусіди порушують встановлені вимоги, варто:

1. Звернутися до власника квартири і пояснити йому, що він перевищує рівень допустимого шуму.

2. Якщо протиправні дії продовжуються, слід викликати поліцію. В якості доказів можна за допомогою аудіо-, відеогаджетів зафіксувати факт того, як сусіди шумлять.

Згідно зі ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за перевищення рівня шуму передбачено попередження або штраф у розмірі від 80 до 255 гривень.

Важливо! Після того, як до вас приїде поліція, переконайтеся, щоб був складений протокол про адміністративне правопорушення. В адмінпротоколі потрібно, щоб була описана ситуація і ви вказані як свідки правопорушення. Якщо поліцейські відмовляються скласти протокол, такі дії треба оскаржити у керівництва відділу (управління) поліції.

Можна також звернутися до місцевого органу Держпродспоживслужби. Її працівники уповноважені розглядати такі питання і складати акти щодо порушення рівня шуму.

Якщо всі ці заходи реагування виявляться неефективними, слід звернутися до суду. Для цього потрібно зібрати всі докази: довідки, акти, протоколи, пояснення свідків, аудіо- та відеофіксацію. Також можна зробити екологічну експертизу. Однак вона є платною, тому доречна тоді, коли шум постійний. Після того звертайтеся до суду із позовною заявою про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Знайте свої права та відстоюйте їх!

Чугуївський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Тел.: (05746) 4-01-27