Пятница, августа 14, 2020

Наприкінці 2018 року Уряд прийняв рішення щодо надання житлових субсидій населенню у грошовій формі. Зазначимо, що процес монетизації субсидій (згідно з нормативною базою на сьогоднішній день) відбуватиметься у два етапи:

з 01.01.2019 р. субсидії у грошовій формі отримуватимуть ті домогосподарства, які звернуться за допомогою вперше;

з 01.05.2019 р. монетизація субсидій пошириться на ті домогосподарства, які отримували субсидію протягом опалювального сезону 2018/19 року не у грошовій формі. Для цього таким субсидіантам необхідно подати нову заяву і декларацію, в яких обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника. Зазначимо, що нові форми заяви та декларації вже затверджені Мінсоцполітики (наказ № 1740 від 21.11.2018 р.).

За новими правилами, субсидія надходитиме на рахунок Мінсоцполітики в Ощадбанку для виплати житлових субсидій в розрізі кожного одержувача (інформація про перераховану субсидію відображатиметься Ощадбанком в облікових записах одержувачів житлової субсидії).

Ощадбанк щомісяця до 18 числа перераховуватиме за субсидіанта отримані кошти на рахунки виконавців комунальних послуг. При цьому встановлено таку послідовність перерахування коштів за послуги (витрати): постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. Зазначимо, що субсидіант може визначити іншу послідовність перерахування коштів шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

 

 

Протягом доби після перерахування коштів виконавцям комунальних послуг Ощадбанк надсилатиме субсидіанту смс-повідомлення, в якому зазначатиметься залишок платежу за кожним видом послуг. Звертаємо увагу, що одержувачам субсидії у грошовій формі уже не потрібно буде щомісяця сплачувати обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Такі субсидіанти будуть зобов’язані доплатити лише решту рахунка, що залишиться після перерахування субсидії Ощадбанком.

Передбачено, що за послуги Ощадбанку платитимуть виконавці комунальних послуг на підставі укладених між ними договорів. При цьому встановлено, що розмір комісійної винагороди не може перевищувати 0,7% суми платежів.

Ще однією новацією монетизації субсидій є те, що за підсумками опалювального сезону суми невикористаної субсидії, відображені на облікових записах одержувачів житлової субсидії станом на 1 червня, перераховуватимуться на поточні рахунки субсидіантів, що відкриваються Ощадбанком на підставі договору, укладеного з Мінсоцполітики.

Зазначимо, що для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначено окремий порядок отримання субсидії. Вона надаватиметься шляхом перерахування коштів одразу на рахунок субсидіанта, відкритий у будь-якій банківській установі, або виплачуватиметься готівкою у відділеннях поштового зв’язку.

Корективи в правила призначення субсидій

Разом із запровадженням монетизації субсидій Уряд також вніс деякі корективи в правила призначення субсидій.

Так, скасовано можливість отримання субсидії на житлові приміщення (будинки), на які до 1 травня 2018 року оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку.

Крім цього, змінено правила визначення складу домогосподарства для орендарів та внутрішньо переміщених осіб. Для таких субсидіантів до складу домогосподарства включатимуться всі особи, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

Переглянуто й правила врахування до сукупного доходу членів домогосподарства нарахованої пенсії. Так, у разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуватимуться в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року (раніше – за вересень), а в разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону – за березень поточного року (раніше – за квітень). У разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія (раніше – за місяць, що передує місяцю, з якого призначається житлова субсидія). Наприклад, при призначенні субсидії з січня враховуватиметься пенсія, нарахована за листопад (раніше – за грудень).

Також передбачено можливість перерахунку субсидії в межах установленого строку її призначення за зверненням непрацюючого пенсіонера, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отримуваної ним раніше заробітної плати.

Про зміну соціальних норм

З 1 травня 2019 року діятимуть нові зменшені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (зміни до постанови КМУ № 409 від 06.08.2014 р.), а саме:

1) для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання):

ь у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, – 0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період (на сьогодні – 0,0431 Гкал);

ь у разі використання природного газу для індивідуального опалення – 4 куб. метри природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період (на сьогодні – 4,5 куб. метра);

2) для користування послугами з централізованого постачання холодної води – 2 куб. метри на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 3,6 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води (на сьогодні – 2,4 та 4 куб. метри відповідно);

3) для користування послугами з централізованого водовідведення – 3,6 куб. метри на одну особу на місяць (на сьогодні – 4 куб. метри).

Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» (№ 1176 від 27.12.2018 р.)

Офіційне опублікування: «Урядовий кур’єр» № 247 від 30.12.2018 р.

Дата набрання чинності: 01.01.2019 р., крім деяких норм, які набирають чинності 01.05.2019 р.