Чугуїв має стати прикладом реформування сімейної медицини

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

17 листопада в Чугуєві відбулись громадські слухання, на яких обговорювалось питання, що стосується абсолютно всіх чугуївців, – реформа сімейної медицини

Будь-які зміни завжди людьми сприймаються важко, особливо останнім часом, коли суспільство розчароване в багатьох починаннях та реформах. Цим можна пояснити скептичне та насторожене ставлення до очікуваних змін в галузі медицини з боку багатьох містян, в тому числі медичних працівників. В той самий час, ініціатори медреформи запевняють, що результат реформування вартий того, щоб впевнено подолати всі труднощі періоду змін. Спробуємо розібратися, в чому полягає суть реформування сімейної медицини та чого нам очікувати.

Нагадаємо, що реформа сімейної медицини відбувається в Чугуєві за участі Харківської експертної групи з підтримки медичної реформи, Міжнародного фонду «Відродження» та уряду Німеччини. Досвід розвинених країн показує, що розвиток первинної ланки подовжує тривалість життя громадян на 10-12 років.

Питання фінансування, або «гроші йдуть за пацієнтом»

У стратегії медреформи не передбачається введення нових страхових зборів або податків. Видатками на медицину буде розпоряджатися окрема Агенція. Вона вибиратиме постачальників медичних послуг (амбулаторії, медичні центри різної форми власності або окремі лікарі) та укладати з ними договори за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».

 

 

Вільний вибір сімейного лікаря та конкуренція

Сьогодні зарплатня сімейного лікаря не залежить ні від його кваліфікації, ні від уважності до пацієнта. Коли пацієнти самі обиратимуть лікарів, з’явиться конкуренція і лікарі будуть зацікавлені в тому, щоб надавати справді якісні послуги, аби залучити більше пацієнтів. Принцип «гроші йдуть за пацієнтом» у тому числі означатиме: чим більше людей обрали саме цього лікаря, тим більше грошей він отримає. Тобто лікарі будуть зацікавлені підвищувати якість послуг, щоб утримати пацієнта. За новою моделлю людина сама обиратиме та за бажанням змінюватиме свого сімейного лікаря. Агенція укладатиме з лікарем/закладом договір і надаватиме фінансування. Не важливо, обираєте ви лікаря «державного» чи приватного – платить йому все одно держава.

Автономізація

Після автономізації лікарні самі розпоряджатимуться своїм бюджетом під контролем Наглядових рад – органу, який складатиметься з представників громад. Медичний заклад отримає змогу стимулювати кращих працівників на свій розсуд. Лікарні матимуть додаткові законні джерела фінансування. Уже сьогодні багато іноземних інвесторів готові працювати з автономними медичними закладами, які належатимуть громадам.

Медреформа передбачає створення зручних амбулаторій (2-4 сімейні лікарі, 4-8 медсестер, експрес-лабораторія) в пішій доступності.

«Сьогодні в медицині панує феодальна система. Наша задача – дати медичним закладам свободу дій для більшої ефективності і повернути медицину обличчям до людей» – говорять ініціатори реформування медичної галузі.

Що вирішила громада?

На громадських слуханнях громада Чугуєва мала змогу висловити своє ставлення до реформи сімейної медицини, яка відбувається в місті. У ході обговорення присутні намагались з’ясувати, чи покращиться якість медичних послуг для мешканців міста після проведення реформи, зокрема після реорганізації Комунального закладу охорони здоров’я «Чугуївський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» у комунальне неприбуткове підприємство.

Медична реформа в Чугуєві була підтримана більшістю присутніх на слуханнях. Важливим аргументом стала позиція Міністерства охорони здоров’я: оскільки реформування медичної галузі країни – це питання вже вирішене, Чугуїв опиниться в набагато вигіднішому становищі, ніж міста, які ще не почали процеси трансформації; більш того, наше місто стане одним із прикладів реформування для всієї країни.

З огляду на те, що медичні послуги мешканці міста отримують в закладах охорони здоров’я, підпорядкованих Чугуївскій районній раді, під час громадських слухань були внесені деякі пропозиції до проекту рішення, зокрема:

– схвалити розвиток мережі сімейних амбулаторій за місцем проживання і просити Чугуївську районну раду включити їх до мережі КЗОЗ «Чугуї-вський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Чугуївської районної ради Харківської області;

– рекомендувати включити представників громади Чугуєва до складу наглядової ради реорганізованого Центру первинної медико-санітарної допомоги;

– вивчити питання щодо створення міського центру первинної медико-санітарної допомоги.