«Подарунок» від газівників під ялинку

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

Змінено норми споживання газу для абонентів без лічильників

На таку тему 18 грудня у мерії відбулося засідання голів вуличних комітетів та ОСББ за участю начальника Чугуївського відділення ПАТ «Харківгаз» Ігоря Кащавцева, який детально зупинився на чергових нововведеннях від газівників та відповів на численні питання учасників зустрічі.

Пропонуємо містянам узагальнену інформацію, яка дає відповіді на найбільш хвилюючі споживачів питання.

Чому змінено норми споживання?

27 листопада 2018 року Верховний суд своїм рішенням № 826/2507/18  відмінив занижені норми споживання газу для побутових споживачів без лічильників. Відповідні постанови Кабміну № 203 та 204 від 23.03.2016 року визнанні нечинними з моменту їх прийняття через порушення регламенту затвердження, відсутності обгрунтувань та розрахунків. Тому з листопада 2018 року щомісячні обсяги споживання газу для клієнтів ПАТ «Харківгаз» без лічильників зазначатимуться з врахуванням зміни норм.

Науково-статистичні дослідження споживання газу та фактичні дані по Харківсь-кій області вказують на те, що норми, які діяли до 1 листопада 2018 року, були майже втричі нижчі реального використання газу. Останній комплексний аналіз обсягів споживання газу було проведено Науково-дослідним інститутом по газопостачанню, теплопостачанню та благоустрою міст і сіл України (УкрНДІінжпроект) в 2018 році. Результати показали, що в залежності від використовуваних газових приладів споживачам необхідно в 2,5-3 рази більше газу, ніж було передбачено нормами.

«Необґрунтованість занижених норм доводять фактичні показання лічильників наших клієнтів. Проаналізувавши загальне споживання мешканців понад 260 будинків Харківської області, які користуються тільки плитами, бачимо, що реальне споживання на одну особу, наприклад в місяці опалювального сезону, складає понад 9 куб. м, а не 3,3 куб. як за нормою» – зазначила комерційний директор ПАТ «Харківгаз» Ірина Лістова.

Які наразі чинні норми споживання газу?

Для різних категорій споживачів газу без лічильників з листопада 2018 року діють такі норми:

Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання – 9,8 куб. м на людину.

Плита газова за відсутності централізованого гарячого водопостачання – 18,3 куб. м на людину.

Газова плита та газовий нагрівач  – 23,6 куб. м на людину.

Чи потрібно сплачувати обсяги спожитого газу за період дії відмінених постанов?

Наразі в Особистих кабінетах користувачів газу виклюЧно ІнформацІйно наведено вартість перерахованих обсягів газу для кожного окремого споживача, без включення цієї вартості в суму оплати за газ. Так що сплаті ці суми (до речі, досить значні) не підлягають. В цілому ж  ситуація потребує врегулювання з боку Кабінету Міністрів України.

Чи стосуються зміни норм споживачів, оселі яких обладнано газовими лічильниками?

Споживачів, будинки яких обладнані приладами комерційного обліку газу, у тому числі й загальнобудинковими (на багатоповерхівках), які введено в експлуатацію, ці зміни не стосуються. Їм будуть проводитися нарахування за показниками лічильників.

Чи багато споживачів у Чугуєві не забезпечені приладами обліку газу?

За даними ПАТ «Харківгаз», зміни норм торкнуться лише 6,6% домоволодінь Харківської області, які наразі користуються блакитним паливом та не забезпечені його комерційним обліком, тобто не мають лічильників.  У Чугуєві це більш ніж 2,5 тисячі квартир, які не обладнані лічильниками.

Чи є реальною перспектива встановлення індивідуальних лічильників споживачам, багатоквартирні будинки яких вже обладнано загальним лічильником?

Загальнобудинкові лічильники газу є приладами комерційного обліку. По Чугуєву 40 будинків обладнано такими лічильниками. Наразі  ПАТ «Харківгаз» продовжує роботу по встановленню індивідуальних приладів обліку в будинках, де немає технічної можливості встановити загальнобудинковий прилад.  Увесь приватний сектор забезпечено газовими лічильниками.

Згідно з законом №2260-VIII «Про внесення змін до закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 21.12.2017  щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу», термін встановлення приладів комерційного обліку газу подовжено до 1 січня 2021 року. Цей обов’язок покладено на газорозподільчі організації. Але на сьогодні вони не передбачають фінансової та фізичної можливості для облаштування індивідуальними лічильниками споживачів тих будинків, де є загальнобудинкові лічильники.

Чи може споживач будинку з загальним лічильником встановити власним коштом індивідуальний прилад обліку?

Так, звичайно. Вартість таких робіт разом з придбанням лічильника буде приблизно 3,5 тис. грн. На жаль, обіцяний порядок компенсації цих робіт поки що не врегульований Кабміном.

В продовження теми

В Україні є прецеденти, коли люди у судовому порядку вимагають встановлення безкоштовно газових лічильників усім споживачам. Так, Верховний Суд України, розглянувши позов фізичних осіб до газорозподільної компанії «Криворіжгаз», ухвалив рішення, що «Обов’язок установити індивідуальні прилади обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем, який належить до такої категорії споживачів природного газу, як населення, покладено на газорозподільні організації. Такі споживачі не зобов’язані знаходити джерела фінансування зазначених приладів обліку і роботи з їх установки, оскільки відповідне фінансування вже закладено в тариф на оплату спожитого газу», – ідеться в рішенні суду.

Відомо, що й мешканці одного з будинків Чугуєва з загальним лічильником газу позиваються до надавача послуг з вимогою встановити поквартирні лічильники.

На жаль, наші закони, а то й навіть рішення суду, часто-густо формулюються так, що не мають чіткого й однозначного трактування, що підтверджує вікову істину – закон як дишло, куди повернеш, туди й вийшло. Тільки чомусь у більшості випадків не на користь мільйонів простих людей...