Суббота, июля 31, 2021

За жовтень споживачі природного газу (а саме населення) вперше отримають платіжки за газ з розрахунками за новими правилами. Роз’яснення з цього приводу надає постачальник послуги на сторінках своєї газети «104 інфо».

У рахунках за спожитий газ у жовтні об’єм використаного палива в будинках та квартирах приведений до стандартних умов. У рахунках для населення це робиться вперше, хоча для решти споживачів газу його приведення до стандартних умов застосовується ще з грудня 2015 року – згідно з нормативними документами.

Таке викривлення обліку газу спричинене рішеннями органів державної влади, які унеможливили розрахунки саме із населенням з приведенням об’ємів спожитого газу за показаннями побутових лічильників до стандартних умов. Тільки побутові споживачі отримували рахунки за обсяг, обчислений лічильниками в робочих (звичайних) умовах. Решта сплачували за газ, споживання якого вже приведено до стандартних умов.

Через це щороку без оплати лишалось близько 700 млн куб. м спожитого в побуті газу.

У рахунках за газ, що спожитий населенням у жовтні, об’єми газу, виміряні лічильниками, вже будуть приведені до стандартних умов розрахунку за порядком, передбаченим Кодексом ГРМ. Це дасть змогу привести розрахунок поточного споживання газу, виміряного звичайними лічильниками, до стандартних умов – такими в Україні є температура +20°С і тиск 760 мм рт. ст. – в будь-який місяць року і в будь-якому регіоні країни.

Температура навколишнього середовища безпосередньо впливає на обсяг газу, який пройшов через звичайний побутовий лічильник, що встановлений на вулиці. Це пов’язано з фізичними властивостями газу: за нижчої температури – стискатись, а за вищої – розширюватись. Тому для коректних розрахунків його споживання приводять до стандартних умов.

У НАК «Нафтогаз України», на промислових підприємствах та в будь-яких непобутових споживачів газу такі коливання вже давно враховують – або за допомогою спеціальних засобів вимірювальної техніки, якими обладнано вузли обліку, або за визначеним у Кодексі ГРМ порядком із застосуванням коефіцієнтів приведення до стандартних умов.

Із жовтня цей принцип розрахунку за спожитий газ буде діяти для всіх без винятку споживачів в Україні.

Чому це сталося

В Україні побутові споживачі понад 80% усього газу споживають в опалювальний період. Так, торік на побутові потреби було спожито 11,2 млрд куб. м газу, при чому саме в опалювальний сезон (жовтень 2017 – березень 2018) використано 9,2 млрд куб. м газу – так порахував Нафтогаз, який усі об’єми спожитого газу рахує у приведенні до стандартних умов. Але через те, що держава дозволила постачальникам в рахунках зазначати тільки його робочі обсяги за показаннями побутових лічильників, то за зазначений період виявилися не сплаченими близько 700 млн куб. м газу.

«Досі в рахунках за газ ми виставляли його обсяг споживання в робочих умовах. Хоча наша компанія весь обсяг газу отримувала від Нафтогазу тільки як приведений до стандартних умов. Так виникла заборгованість споживачів за газ, яку не пред’являли до сплати», – пояснює Тетяна Соболь, директор «Дніпропетровськгаз Збуту».

Через різницю в порядку обліку з Нафтогазом компанії-постачальники газу для населення накопичили за попередні роки майже 6 млрд грн боргу. Але тепер важливо те, що приведення розрахунку до стандартних умов застосовують у рахунках за газ із жовтня. Це зупинить дискримінаційну практику вибіркового застосування стандартних умов. Що стосується раніше накопичених боргів, які виникли через різницю в методиках обліку газу, то ця проблема потребує комплексного вирішення за участю Кабінету Міністрів, держрегулятора та учасників ринку газу. Наразі про виставлення цих боргів споживачам не йдеться.

Як об’єм газу приводять до стандартних умов

Як передбачено нормативними документами, для приведення об’єму газу до стандартних умов використовують помісячні коефіцієнти коригування показань лічильника, розроблені й затверджені Міністерством палива та енергетики.

Виміряний лічильником об’єм газу множать на відповідний коефіцієнт. Тож розрахунки можливо перевірити самостійно, відповідно до такої формули: V х К = Vс (де V – об’єм газу, виміряний лічильником, м3;

К – коефіцієнт приведення розрахунку за газ до стандартних умов;

Vс – об’єм газу в стандартних умовах, м3).

Під час розрахунку важливо правильно обрати коефіцієнт, не забуваючи також про місяць, за який проводиться розрахунок. Найпростіше це зробити на сайті 104.ua, де в розділі «Газ і гроші» є стаття «Як привести об’єм спожитого газу до стандартних умов» із посиланнями на відповідну Методику.

Якими документами це передбачено: Кодекс газотранспортної системи (Кодекс ГТС) і газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ), Правила постачання природного газу, Типовий договір розподілу природного газу. А також «Методика приведення об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу», яку затверджено наказом Мінпаливенерго № 116 від 26.02.2004 р.