З 1 липня змінюється система виплат «на дитину»

Внимание, откроется в новом окне. PDFПечатьE-mail

З 1 липня 2014 року вступає в дію стаття антикризового Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VІІ, яка безпосередньо торкається допомоги при народженні дитини, допомоги при усиновленні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років.

Якщо дитина народилася до 1 липня 2014 року, виплати допомоги при народженні дитини залишаються такими, як були раніше.

Батькам (чи опікунам), як і раніше, призначатиметься допомога в залежності від того, якою є дитина в сім’ї: першою, другою чи третьою (четвертою, п’ятою і т. д.), в таких розмірах: при народженні першої дитини – 30960 грн, другої – 61920 грн, третьої (і наступних) – 123840 грн.

Батькам же, діти яких народяться після 1 липня 2014 року, призначатиметься допомога у розмірі 41280 грн. Ця сума буде фіксованою, вона не залежить від прожиткового мінімуму, встановленого на день народження дитини. Також не має значення, перша, друга чи четверта дитина народилася у сім’ї, – на суму допомоги ця обставина не впливає.

 

 

Здійснюватимуться виплати цих коштів наступним чином: спершу, одразу після народження дитини і оформлення відповідних документів, виплачуватиметься одноразова допомога у розмірі 10320 грн; решту суми виплачуватимуть протягом наступних 3 років (рівними частинами), а саме 860 грн щомісяця.

За такою ж схемою і в таких самих розмірах виплачуватиметься допомога при усиновленні дитини, а саме: одноразово – у сумі 10320 гривень, решта суми буде виплачуватися протягом наступних 36 місяців рівними частинами в сумі 860 грн щомісяця.

Що стосується виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років, то розділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» із Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. №2811-ХII з 01.07.2014 року вилучено вищезазначеним законом.

Тому з 01.07.2014 виплата допомоги по догляду за дитиною до трьох років буде припинена, крім осіб, яким призначена допомога при народженні ПЕРШОЇ дитини (народженої до 30 червня 2014 року), що виплачується 24 місяці. На наступних 12 місяців після досягнення дитиною віку 2 роки буде призначатися допомога до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі 130 грн.

Тобто, стосовно допомоги по догляду за дитиною до трьох років роз’яснюємо на прикладі.

Приклад:

Якщо жінка має дитину 1,5-річного віку, вона продовжить отримувати допомогу при народженні в тому розмірі, як їй і призначили, ще шість місяців (до двохріччя дитини). Виплата допомоги по догляду за дитиною до трьох років їй з 01.07.2014 буде припинена та після досягнення дитиною двох років та припинення виплати при народженні буде поновлена до досягнення дитиною трьох років у розмірі 130 грн щомісяця.

Допомога по догляду за дитиною до трьох років з врахуванням доходів буде припинена з 01.07.2014 року для всіх категорій громадян.

Звертаємо вашу увагу на те, що, незважаючи на припинення виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років, страховий стаж зберігається. Для цього вносяться зміни до п. 13 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI. Зрештою, платниками ЄСВ будуть особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку й відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини.

Тобто платниками ЄСВ і застрахованими особами будуть ті особи, які:

– пішли у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до 01.07.2014 р. і продовжують отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

– перебуватимуть у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи із 01.07.2014 р., і отримуватимуть лише допомогу при народженні дитини.

Суми ЄСВ за таких осіб сплачуються органами, які виплачують указані види державної допомоги (органи праці та соціального захисту населення).